Salon Kosmetyczny Visage & Glamour

Salon Kosmetyczny Visage & Glamour

sobota, 2 sierpnia 2014

Jemy polskie jabłka!! Wspomóżmy sadowników, a także swoje zdrowie i urodę!!!

 

Co w jabłku siedzi?



Owoc ten  dostarcza naszemu organizmowi cennych pierwiastków: wapnia, żelaza, fosforu, potasu a także  witamin A, B1, B2, B6, C,E, K, PP oraz pektyn i kwasów organicznych. Najlepiej spożywać je wraz ze skórką, gdyż właśnie tuż przy niej znajdziemy najcenniejsze dla nas witaminy.
Warto wspomnieć, że jabłko jest źródłem żelaza, które zapobiega anemii, oraz potasu regulującego gospodarkę wodną organizmu, magnezu pozytywnie wpływającemu na układ nerwowy (m.in. wraz z innymi elektrolitami reguluje on nie tylko gospodarkę wodną w organizmie i zwiększa napięcie mięśni). Z kolei wapń i krzem zawarte w jabłku (jabłka ułatwiają przyswajanie wapnia przez organizm) to tajemnica pięknych  i zdrowych włosów i  i paznokci.

Mimo kwaskowatego smaku jabłka odkwaszają organizm, ponieważ zawierają bardzo dużo zasadowych soli mineralnych

Pektyny zawarte w jabłkach - ale i w innych owocach i warzywach - skutecznie wymiatają wolne rodniki, które pojawiają się w organizmie pod wpływem toksyn (tych ze środowiska i np. z palenia papierosów), ale także podczas zwykłych procesów zachodzących w tkankach. Wolne rodniki wywołują uszkodzenia komórek, zwiększają także ryzyko pojawienia się raka. Polifenole i pektyny, najprawdopodobniej razem z błonnikiem, wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Działają tak przede wszystkim jabłka razem ze skórkami lub przeciery.



Zawarta w jabłkach witamina C wymiata z organizmu wolne rodniki i bierze udział w wielu procesach metabolicznych, np. biosyntezie kolagenu, przeciwdziałając wiotczeniu skóry oraz zapewniając jej młody wygląd. Witamina C razem z witaminą P uszczelnia i uelastycznia ścianki włosowatych naczyń krwionośnych, zapobiegając powstawaniu wysięków podskórnych i „pajączków”.

Witamina  C wzmacnia również układ odpornościowy. Najbogatsze w tę witaminę są owoce dojrzałe, rosnące po nasłonecznionej stronie drzewa. Im kwaśniejsza odmiana jabłek, tym więcej w nich witaminy C. Gromadzi się ona pod skórką, dlatego najlepiej jeść, gotować i piec owoce nieobrane. Najwięcej tej witaminy znajdziemy w owocach surowych. A im dłużej będziemy je poddawać obróbce termicznej, tym większe będą jej straty. Co ciekawe, małe jabłka zawierają znacznie więcej witaminy C niż duże okazy.






Jabłka dla urody

Pektyny, które regulują trawienie i usuwają toksyny z organizmu, sprawiają, że cera jest piękna i gładka. Witamina C, która znajduje się tuż pod skórką działa na odbudowę zniszczonych komórek, co oznacza, że możemy dzięki nim przeciwdziałać pojawiającym się zmarszczkom.

Od wielu lat pozyskuje się z jabłek naturalną substancję powierzchniowo-czynną o  właściwościach myjących, która nie niszczy bariery lipidowej naskórka. Stąd  jej obecność w mydłach, szamponach,  żelach do kąpieli. 

Za działanie przeciwstarzeniowe odpowiedzialne są zawarte w jabłku  kwasy owocowe, tzw. AHA (Alfa Hydroxy Acidis).  Mają one właściwości przeciwzmarszczkowe, wybielające a także regenerujące. Kwasy AHA pozyskane z jabłek stosowane są w różnych  stężeniach, w niższych  działają na naskórek a  w większych również na głębsze warstwy skóry. Dzięki  działaniu  kwasów skóra sucha , narażona na długotrwałe działanie promieni słonecznych odzyskuje odpowiednie nawilżenie i blask, dlatego stosowanie tego  typu kuracji zalecane jest szczególnie po lecie.  Oprócz tego sprawdza się  w przypadku cery dojrzałej , gdyż skutecznie poprawia elastyczność skóry i wygładza  zmarszczki.

Z nasion  jabłka pozyskuje się niezwykle cenny w kosmetyce olej , który łatwo  rozprowadza się i wnika głęboko skórę nadając jej miękkości i jedwabistego wyglądu.
Nauka potwierdziła działanie przeciwstarzeniowe jabłek. Zawarte w jabłku składniki  likwidują napięcia skóry i muskulatury, wygładzają naskórek i nawilżają. Mają także działanie przeciwzapalne , regenerujące i wybielające.  Dlatego jabłko z powodzeniem może być stosowane nawet w przypadku  skóry trądzikowej, gdyż działa bakteriobójczo i pomaga pozbyć się dermatoz i wyprysków.



 Jabłka w kuchni

Chociaż najzdrowsze są jedzone na surowo, to któż z nas nie ulegnie zapachowi tradycyjnej szarlotki z cynamonem. Jabłka doskonale komponują się z orzechami, miodem, są świetnym dodatkiem do mięs, owsianek, kasz itd. 
Można sporządzać z jabłek przepyszne dżemy, musy i galaretki jabłkowe, a zimową porą wykorzystać je do ciast i mięs. Jabłka dają szerokie możliwości wykorzystania w kuchni.  
Możemy je jeść  w postaci suszonej, albo pić przepyszny sok najlepiej mętny, tłoczony, gdyż zawiera najwięcej cennych składników. Warto wysilić swoją wyobraźnię i stworzyć swój ulubiony jabłkowy deser. Szarlotka, jabłecznik,  tarta czy  drożdżówka, to tylko niektóre możliwości  wykorzystania jabłka w kuchni. 
Jabłka można nadziewać kaszą, owsianką i innymi owocami lub orzechami i zapiekać, można je pokroić lub zrobić z nich mus i przygotować pieczone jabłka pod kruszonką, dodawać do sałatek owocowych i warzywnych... Możliwości jest wiele.


Jabłka można dodać już do porannego posiłku. Oto kilka przydatnych przepisów, które oczywiście można swobodnie modyfikować :)

Jabłka świetnie pasują jako dodatek do owsianki, jaglanki, komosy ryżowej, amarantusa, kaszy owsianej i gryczanej, ryżu (gotowanego np. na mleku).




Owsianka z jabłkiem
3 -4 łyżki płatków owsianych zwykłych, 1 szklanka mleka (ryżowe, migdałowe, sojowe, krowie), 1 jabłko, przyprawy: cynamon, kardamon, imbir, goździki mielone, słodzidło np. miód/ syrop klonowy/ syrop z agawy do smaku, ulubione orzechy (np. pekan, włoskie, migdały) i/ lub pestki (dynia, słonecznik), opcjonalnie suszone owoce (np. rodzynki, żurawina)
 
Płatki owsiane wrzuć go wrzącego mleka i ugotuj do miękkości -ok. 5-6 minut. Jabłko obierz i zetrzyj na tarce. Dodaj do owsianki, wymieszaj i podgotuj jeszcze minutę. Przypraw cynamonem i pozostałymi przyprawami korzennymi i miodem. Posyp orzechami i żurawiną.

Quinoa na słodko z jabłkiem i jogurtem:

30g komosy ryżowej, 1 szklanka wody,  1 płaska łyżeczka syropu klonowego, 200 g jogurtu naturalnego, 1 łyżeczka utartego, świeżego imbiru, 1 średnie jabłko (słodkie), 1/2 łyżeczki cynamonu, 1 łyżeczka rodzynek, 1 łyżeczka suszonej skórki pomarańczowej.

Wodą zalewamy kaszę w rondelku i na małym ogniu gotujemy około 20 minut. Po ugotowaniu się odlewamy wodę i dodajemy syrop klonowy, całość mieszamy kilkakrotnie. Jabłko i imbir obieramy i ucieramy na papkę i mieszamy, dodajemy cynamon i/lub inne korzenne przyprawy. Dodajemy jogurt, bakalie

Jaglanka z jabłkiem i cynamonem

3/4 szklanki kaszy jaglanej, szklanka wody, 1,5 szklanki mleka, jedno jabłko, łyżeczka cynamonu.

Kaszę wypłukać wrzątkiem. Zalać w garnku mlekiem i wodą (można samą wodą). Wsypać cynamon. Całość zagotować i zmniejszyć ogień. Gotować aż kasza wchłonie cały płyn, mieszając by się nie przypaliło. Podawać z jabłkiem. Polać syropem klonowym

Kasza jaglana z jabłkami i orzechami

100 g kaszy jaglanej, 1/2 szklanki mleka + 1 szklanka wody, 2 -3 jabłka, 2 łyżki suszonej żurawiny 1 łyżka orzechów włoskich i migdałów, cynamon

Kaszę jaglaną zalewamy wrzątkiem, odcedzamy, przekładamy do garnka z grubym dnem, zalewamy wodą z mlekiem. Kaszę można też dodatkowo wcześniej uprażyć na patelni. Gotujemy pod przykryciem, na małym ogniu i bez mieszania przez około 20 minut. Ja zazwyczaj wyłączam gaz i odstawiam garnek na kolejne 5 minut. 
W trakcie gotowania kaszy przygotowujemy mus: obieramy owoce, kroimy na ćwiartki, a następnie na cienkie plasterki. Wrzucamy je na patelnię lub do garnka, zalewamy 1/2 szklanki wody i dusimy, aż zaczną się rozpadać. W razie potrzeby dolewamy wody. Dodajemy owoce suszone żurawinę lub rodzynki i dusimy często mieszając, do otrzymania konsystencji musu. Na talerze przekładamy kaszę, na wierzch wykładamy mus i posypujemy posiekanymi orzechami włoskimi i migdałami. Można dodać ulubiony miód lub syrop klonowy.

Jabłkowa kasza owsiana

200 ml mleka, 3 łyżki kaszy owsianej, 1 łyżka siemienia lnianego, 1 jabłko,cynamon, imbir, kardamon

Jabłko ścieramy na tarce o grubych oczkach. Kaszę gotujemy w mleku z przyprawami do zgęstnienia. Kiedy będzie gęsta i miękka dodajemy do niej owoce i siemię, dokładnie mieszamy, po czym jeszcze chwilkę gotujemy. Podajemy z jogurtem i  migdałami.

Orkiszówka szarlotkowa – z sokiem

1 szklanka soku jabłkowego (najlepiej tłoczonego) ,4 łyżki płatków orkiszowych pełnoziarnistych, rodzynki, 2-3 łyżki jogurtu naturalnego lub greckiego lub kefir/maślanka/mleko zsiadłe, 2 łyżki migdałów, mielony cynamon, wanilia, mielone goździki.

Płatki wrzucamy do soku, dodajemy rozciętą laskę wanilii oraz rodzynki i gotujemy około 5 minut. Jeśli są zbyt gęste możemy dolać wody. Dekorujemy jogurtem i migdałami (lub innymi ulubionymi orzechami), obsypujemy przyprawami.

Placki owsiane z serkiem wiejskim, jabłkiem i cynamonem bez cukru i mąki

opakowanie 120 g serka wiejskiego 4 płaskie łyżki otrębów lub siemię lniane mielone, jajko, cynamon, imbir, mus z jabłek, trochę słonecznika do posypania, migdały i inne orzechy.
  
Należy połączyć w misce serek wiejski, otręby/len, jajko i cynamon i odstawić na 15 minut, żeby ciasto  napęczniało i zrobiło się bardziej zwarte. Jeśli serek ma dużo zalewy, to należy jej część odlać. Następnie należy rozgrzać patelnię, na której można smażyć bez tłuszczu. Nakładać porcjami masę, tak by każdy placek miał okrągły kształt, smażyć aż się przyrumieni pod pokrywką i drewnianą łopatką odwrócić na drugą stronę. Podawać z musem jabłkowym i orzechami oraz opcjonalnie z  jogurtem i syropem klonowym.

Naleśniki amarantusowe z jabłkiem

2 łyżki mąki amarantusowej, 1 duże jajko, 80 ml mleka, cynamon, kardamon, 1 duże jabłko, 1 łyżeczka soku z cytryny, syrop klonowy

Z jabłka usuwamy środek i kroimy w kostkę i dusimy bez tłuszczu kilka minut na patelni (lub w garnku z grubym dnem) doprawiając odrobiną cynamonu i kardamonu, co jakiś czas podlewamy 1-2 łyżkami wody i mieszamy. Kiedy jabłka będą już miękkie, dodajemy łyżeczkę soku z cytryny.
W między czasie w misce roztrzepujemy jajko z mlekiem, następnie dodajemy mąkę i znów odrobinę cynamonu i kardamonu, raz jeszcze mieszamy i zostawiamy na chwilę do napęcznienia. Z ciasta smażymy na suchej patelni teflonowej naleśniki. Na placki przekładamy przygotowane jabłka i zawijamy w rulon. Polewamy syropem klonowym.

Racuchy razowe z jabłkami na mące orkiszowej i amarantusowej

3 jajka, 100 g mąki razowej orkiszowej, 100 g mąki amarantusowej , jogurt naturalny – 1-2 łyżki, soda oczyszczona – szczypta, sól – szczypta.

Wszystkie składniki wymieszać i zmiksować na gładką, dość gęstą masę. Dodać jabłko pokrojone na ćwiartki lub drobne kawałki ewentualnie potarte na tarce z grubymi oczkami. Rozgrzać patelnię, zredukować płomień do średniego i smażyć racuchy nabierając ciasto łyżką. Podczas smażenia uważać aby olej cały czas skwierczał ale nie przypalał się. Podajemy oprószone cynamonem.

Koktajl z jabłek

Do wyboru: jogurt naturalny / kefir / maślanka / zsiadłe mleko / mleko roślinne lub krowie. Do tego kawałek świeżego imbiru, łyżeczka cynamonu, jedno pokrojone jabłko, łyżeczka miodu lub syropu klonowego, opcjonalnie: kilka rodzynek.

Wszystkie składniki blendujemy na gładką masę. Przelewamy do wysokich szklanek, dekorujemy plasterkiem jabłka lub cytryny, oprószamy cynamonem.



Kaszę jaglaną, owsianą, quinoa, a także owsiankę lub orkiszówkę, można ugotować na wodzie, ostudzić, polać jogurtem, kefirem lub podawać z serkiem wiejskim – idealna opcja na gorące dni.
Zamiast mleka krowiego można użyć mleko sojowe, migdałowe, orzechowe, owsiane lub inne roślinne, a także dowolny sok owocowy lub koktajl owocowy typu Fruktajl Tymbarku.

 



źródła:

http://czarodziejska.wordpress.com/
http://urodaizdrowie.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz