Salon Kosmetyczny Visage & Glamour

Salon Kosmetyczny Visage & Glamour

sobota, 8 marca 2014

Eliksiry młodości





Każdy z nas doskonale wie jak ważna jest odpowiednia dieta, bogata w witaminy, mikro i makroelementy, odpowiednie proporcje białek, tłuszczy i węglowodanów oraz szereg substancji potrzebnych dla zachowania zdrowia, sił witalnych oraz zgrabnej sylwetki.

Należy również pamiętać, że dieta sprzyja utrzymaniu ładnej, młodej cery i jędrnej skóry ciala. Wiele ważnych dla naszej skóry substancji powinniśmy dostarczyć organizmowi uwzględniając je w naszej codziennej diecie, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć za jej pomocą wszystkie witaminy, minerały. Czasami pomocna może okazać się suplementacja, tzw nutrikosmetyki. Pamiętajcie jednak, że nie można przesadzic z nadmierną suplementacją, gdyż nadmiar niektórych substancji bywa równie szkodliwy jak ich niedobór. Groźne są zwłaszcza witaminy rozpuszczalne w tluszczach (A, E, D, K) ponieważ organizm nie jest w stanie wydalać ich nadmiaru z organizmu. Dlatego również niekorzystne jest stosowanie preparatów multiwitaminowych, ponieważ nie kontrolujemy wówczas ilości przyjmowanych witamin, zwłaszcza, jeżeli przyjmujemy kilka takich preparatów jednocześnie (np. preparat multiwitaminowy, preparat na porost paznokci itd). Do tego występują między witaminami i minerałami antagoniści i mówiąc prosto jeden składnik nie pozwala na przyjęcie do organizmu drugiego, np. cynk wypiera miedź, dlatego najlepiej przyjmować te minerały oddzielnie w różnych porach dnia.         
Poniższe informacje stanowią małą pigułkę wiedzy, wybranych, moim zdaniem najważniejszych  witamin, minerałów i innych substancji, wpływających korzystnie na skórę. Nie są to jedyne potrzebne dla organizmu składniki diety, tutaj po poradę wysyłamy do specjalisty dietetyka .

Najlepiej jest wybrać najbardziej niezbędne dla nas witaminy i przyjmować je w formie kuracji. Należy danych składnikow lub wyciągów z tych sładników szukać w kremach, maseczkach. Pamiętajcie również jak działa holistyczne podejście do pielęgnacji skóry. Są dwie drogi wewnętrzna (dieta, suplementy) oraz zewnętrzna. Zewnętrzne odżywianie skóry można by podzielić na 2 etapy. Pierwszy to  pielęgnacja domowa, czyli pielęgnacja zewnętrznych warstw skóry. Serum, krem, maseczka, to produkty ważne w codziennej pielęgnacji, jednak należy pamiętać, że preparaty te mają lepsze i gorsze nośniki. Te o lepszym składzie wnikną głębiej, jednak nie głębiej niż do pierwszych warstw naskórka, nie mniej jednak jest to niezwykle istotny etap w pielęgnacji skóry. Drugim zewnętrznym sposobem odżywienia skóry jest dotarcie z zewnątrz w jej głąb, również pobudzanie mięśni skóry, mowa tutaj o pielęgnacji gabinetowej przy użyciu silnie skoncentrowanych preparatów wprowadzanych, najlepiej bezinwazyjnie w głąb skóry, do ostatnich warstw naskórka (sonoforeza) lub głębiej, stymulując skórę właściwą do np produkcji kolagenu (mezoterapia bezigłowa, żelazko przeciwzmarszczkowe). W prawidłowej pielęgnacji skóry nie powinno zabraknąć żadnego z powyższych elementów, ponieważ wszystkie one uzupełniają się nawzajem, a także każdy daje inne możliwości w pielęgnacji naszej cery.



Pomijając znaczenie zdrowotne, koncentrując się na znaczeniu dla wyglądu skóry zacznijmy od witamin i minerałów (po bardziej szczegołowe informacje dotyczące poszczególnych składników odsyłam np na stronę www.witaminy.org.pl gdzie znajdziecie podstawowe informacje dotyczące tych składników i ich wpływu na nasz organizm).





WITAMINY, MINERAŁY


Miedź i żelazo pozytywnie wpływają na zabarwienie skóry.
Żelazo odpowiada za tzw. oddychanie komórkowe, czyli dostarczanie energii komórkom. Produktów zawierających żelazo nie powinno się łączyć w posiłkach z nabiałem, gdyż to upośledza jego wchłanianie, poprawia je natomiast witamina C.

Magnez potrzebny jest do syntezy cennych aminokwasów. Jest jednak antagonista żelaza. Jeśli decydujemy się na suplementację należy jeden pierwiastek przyjmować rano, drugi wieczorem.

Wapń pochodzący z mleka i produktów nabiałowych gwarantuje wygładzenie i nadaje skórze miękkość, jego niedobór skutkuje występowaniem stanów zapalnych skóry i skłonnością do zmian alergicznych.

Potas (suszone owoce, banany, pomidory) zapobiega wysuszaniu i czyni skórę mniej podatną na zmiany trądzikowe.

Selen - (drożdże, ryby morskie, kukurydza, orzechy oraz produkty zbożowe) Bierze  udział w produkcji przeciwutleniaczy, które chronią przed uszkodzeniami błony komórkowe i krwinki czerwone. Selen ma także właściwości przeciwnowotworowe. Chroni komórki przed atakiem wolnych rodników, spowalnia procesy starzenia.

Cynk (mięso, jaja, produktu zbożowe) przyspiesza gojenie się ran. Jego niedobór nasila zmiany trądzikowe i trudno gojące się wykwity. Cząsteczka cynku zawiera specjalne składniki, których potrzebuje nasza skóra, tj. przeciwutleniacze. Neutralizują one wolne rodniki, aby chronić nasze komórki. To z kolei umożliwia szybką regenerację uszkodzonej skóry (np. przez nadmierne opalanie). W codziennej diecie przeciw zmarszczkom nie powinno zabraknąć tego składnika, ponieważ wspomaga on produkcję kolagenu, co w efekcie opóźnia procesy starzenia się skóry. Ponadto przeciwutleniacze znajdujące się w cząsteczce cynku również przyczyniają się do zmniejszenia objawów starzenia się. Nadmiar cynku może powodować jednak zaburzenia pracy żołądka, dlatego dobrze jest szukać tego składnika w kremach, wprowadzać preparaty aktywne z jego udziałem za pomocą ultradźwięków w gabinecie kosmetycznym.

Jod znajdziesz m.i. w rybach morskich, kapuście, szpinaku, szparagach, cebuli, rzepie i pomidorach. Niedobór jodu czyni skórę szorstką, suchą i łuszczącą się, staje się ona sinoblada, a łokcie i kolana nabierają brunatnego zabawienia, natomiast nadmiar może przyczynić się do pojawienia trądziku.

Krzem natomiast uelastycznia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Jest polecany przy pękających naczynkach krwionośnych i żylakach. Krzem pobudza do aktywności enzym, który jest odpowiedzialny za prawidłową produkcję kolagenu.Krzemionkę znajdziemy przede wszystkim w kaszy jaglanej, także gryczanej i płatkach owsianych




Witamina A – uczestniczy w pobudzaniu działania fibroblastów i syntezy włókien kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się bardziej sprężysta i napięta. Opóźnia proces starzenia się skóry (jest przeciwutleniaczem), chroni błony komórkowe, wspomaga funkcjonowanie tkanki nabłonkowej. Jej niedobór powoduje przesuszenie, nadmierne łuszczenie naskórka.
Witamina E – jeden z najpopularniejszych przeciwutleniaczy, wspomaga działanie antyrodnikowe, neutralizując ich szkodliwy wpływ na skórę, opóźnia pojawianie się zmarszczek, dodaje blasku skórze. Opóźnia procesy starzenia, wspomaa leczenie łojotokowego zapalenia skóry.

Witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ biorą udział w przemianie węglowodanów, wspomagają działanie układu nerwowego, pomagają ustabilizować ciśnienie i regulują pracę serca.
Witamina B2 – wykazuje działanie antyoksydacyjne, wspomagając ochronę DNA komórek skóry. Wpływa na utrzymanie prawidłowej struktury oraz funkcjonowania skóry.

Witamina B3 (PP) - poprawia ukrwienie i funkcjonowanie komórek skóry, jej niedobór objawia się nadmierną szorstkością. Stosuje się w kosmetykach na rozstępy, w kremach do cery naczynkowej i suchej.

Witamina B5 - kwas pantotenowy, łagodzi podrażnienia i oparzenia słoneczne, poprawia nawodnienie skóry.
Biotyna – witamina z grupy B, nazywana równieżwitaminą B7 lub witaminą H. Bierze udział w procesach przemiany komórkowej, wspomagając naturalne procesy odnowy komórek skóry.
Witamina B6 – jej aktywna postać, fosforan pirydoksalu, bierze udział w różnych procesach komórkowych (np. transaminacja, dekarboksylacja). 
Witamina C - odmładza skórę, działa antyoksydacyjnie. Dotlenia komórki skóry i wzmacnia naczynia krwionośne. Kwas askorbinowy odgrywa również ważną rolę w wytwarzaniu kolagenu, czyli białka odpowiadającego za gęstość skóry. Niedobór powoduje zanik jędrności i elastyczności skóry oraz szybsze jej starzenie.

Witamina K - przeciwkrowotczna, w kosmetkach stosowana w preparatach do skóry unaczynionej.

Witamina F - mieszanina NNKT (kwasy linolowy, linolenowy, arachidonowy). Ma wpływ na lipidy skóry i tkanki podskórnej. Jej niedobór powoduje zaburzenia wytwarzania keratyny, skóra staję sie wysuszona, szorstka, a paznokcie łamliwe.




Kwasy tłuszczowe.

Kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 występują w oleju rzepakowym , lniany i sojowy oraz tłuszczach ryby i ssaków morskich, a także w żółtku jaja, nasionach soi i orzechach włoskich.

Kwasy tłuszczowe z grupy omega-6 występują w olejach: kokosowym, słonecznikowym, kukurydzianym, z nasion winogron, arachidowym, sezamowym i sojowym.

Kwasy tłuszczowe z grupy omega-9 olej z oliwek i olej rzepakowy.

Kwasy tłuszczowe normalizują przeznaskórkową utratę wody, przy suplementacji tymi kwasami zauważamy zmniejszenie objawów suchości, zapobieganie powstawaniu podrażnień, poprawę gładkości i elastyczności skóry, zmniejszenie stanów zapalnych skóry.

Już po trzech tygodniach regularnego spożywania kwasów omega-3 i omega-6 możemy dostrzec korzystne zmiany w obrębie skóry, która staje się bardziej elastyczna, nie wysusza się, a jej kolor ulega wyrównaniu, zmiany trądzikowe w wielu przypadkach ulegają zmniejszeniu. Po okresie trzech miesięcy włosy i paznokcie zostają wzmocnione, są wyraźnie zdrowsze i bardziej odżywione.

Informacja dla Pań walczących z cellulitem, nadmiernymi krągłościami. Kwasy Omega wspomagają odchudzanie.
Kwasy omega-3 i omega-6 nie odkładają się w komórkach tłuszczowych. Poza tym wspomagając pracę mózgu ułatwiają jego odpowiednie reagowanie na hormon wytwarzany przez tkankę tłuszczową - leptynę. Hormon ten wpływa na zmniejszanie apetytu i reguluje poziom stężenia glukozy we krwi. 


Skwalen - Jest składnikiem płaszcza lipidowegoludzkiej skóryoraz tłuszczu wątroby rekina. Ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne. Skwalan jest nasyconą i stabilną formą chemiczną skwalenu. Skwalan zaliczany jest do drogich składników kosmetycznych, spotykanych głównie w ekskluzywnych kosmetykach. Jako składnik spoiwa międzykomórkowego, wpływa na utrzymanie odpowiedniej, ciekłej struktury wodno-lipidowej, która zapewnia prawidłowe nawodnienie skóry. Skwalan to również antyoksydant, chroniący lipidowe struktury skóry przed utlenianiem i wolnymi rodnikami. Działa nawilżająco, wzmacnia naturalną barierę lipidową skóry, lekko natłuszcza. Jest on polecany w produktach przeciwzmarszczkowych, dla cer dojrzałych, które utraciły naturalną zawartość skwalenu. Posiada również właściwości gojące drobne uszkodzenia skóry i stany zapalne. Ważną funkcją skwalanu jest zwiększanie transportu składników aktywnych w głąb skóry. Skwalan jako drobna cząsteczka, o wysokim powinowactwie do lipidowych struktur naskórka, dobrze penetruje do głębszych warstw skóry i stanowi bardzo dobry nośnik dla składników biologicznie aktywnych rozpuszczalnych w tłuszczach.




Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, antyutleniacze
, to substancje pochodzenia syntetycznego lub naturalnego, których jak sama nazwa wskazuje głównym zadaniem jest przeciwdziałanie ‘utleniaczom’.

Zatem, aby zrozumieć, co to są antyutleniacze, najpierw należy wyjaśnić, co stoi pod pojęciem - ‘utleniacze’.
Utleniacze inaczej określane ‘wolnymi rodnikami’ to termin często pojawiający się w reklamach i opisach kosmetyków. Ogólnie można powiedzieć, że są to małe, w zasadzie wszechobecne cząsteczki, które powstają także naturalnie w naszym organizmie podczas różnych metabolicznych procesów jak oddychanie.

Najczęściej spotykane w kosmetyce antyoksydanty to: witamina C, witamina E, koenzym Q10, idebenone, kwas ferulowy, kwas liponowy oraz roślinne ekstrakty bogate w polifenole i flawonoidy z: soi, zielonej herbaty, pestek winogron, ostropestu plamistego, owoców cytrusowych, rozmarynu, miłorząbu japońskiego itd.

(źródło- http://www.biochemiaurody.com)



Polifenole i Flawonoidy.

Flawonoidy są przeciwutleniaczami, znajdują się obok witaminy C w świeżych pokarmach, tj owoce cytrusowe. Przeciwutleniacze te wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych (cera naczynkowa), mają właściwości przeciwalergiczne, działają przeciwzapalnie.

Polifenole znane jako flawonoidy polifenolowe, są silnymi przeciwutleniaczami spokrewnionymi z garbnikami. Zielona herbata i czerwone winogrona są bogatym źródłem polifenoli.

Substancje te wspomagają ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym (przed nadmiarem wolnych rodników)
oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych i skóry. Pomagają w prawidłowej produkcji kolagenu, w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania: naczyń krwionośnych, chrząstki, dziąseł, zębów, kości, skóry.








   












Do najważniejszych należą:

 

Biofalwonoidy cytrusowe - bogate w hesperedynę zaliczaną do czynników kapilarnych P, a więc wykazują aktywność na poziome najdrobniejszych naczyń krwionośnych. 



Resweratrol - to związek z grupy polifenoli obecny w największych ilościach w owocach czerwonych winogron, a tym samym również w gatunkowych czerwonych winach gronowych. Ekstrakt ze skórek czerwonych winogron bogaty w polifenole działające przeciwutleniająco czyli zwalcza wolne rodniki.
Polifenole działają także antyagregacyjnie i naczyniorozszerzająco. Ochrania DNA w komórkach. Resweratrol oraz pozostałe polifenole obecne w czerwonych winogronach, to również istotne składniki stosowane zewnętrznie w kosmetykach, o potwierdzonej, wysokiej efektywności działania na poziomie komórkowym skóry.
 




OPC 95%- to najsilniejszy, dostępny na świecie ekstrakt z pestek winogron, który również działa ochronnie na drobne naczynia krwionośne. Stabilizuje przy okazji witaminy A i C. Pochłania szkodliwe promieniowanie UV. 



Zielona herbata obfituje w EGCG, mający właściwości antyoksydacyjne, antybakteryjne i spalające tłuszcz. Zawiera garbniki (polifenole) – nadają jej rześkość i cierpkość, kofeinę (zwana teiną), mikroelementy (fluor, wapń, żelazo, potas, sód, cynk), witaminy (A,B1,B2,C, E, K), olejki eteryczne.








Koenzym Q10 Wraz z upływem lat od ok. 25 r.ż ilośćkoenzymu Q10 w organizmie człowieka maleje, dlatego powinno się uzupełniać jegoniedobory. Koenzym O10 opóźnia proces starzenia się, podnosi poziom energii,dodaje blasku cerze, sprawia, że staje się gładka, świeża, promienna, polepszadotlenienie komórek, jest silnym przeciwutleniaczem - chroni komórki przeddziałaniem wolnych rodników.pomaga w naturalnej odnowie komórek naskórka.





Źródła: www.witaminy.org.pl, www.wikipedia.pl, poznan.mojdietetyk.pl, http://www.biochemiaurody.com


A więc czego konkretnie potrzeba skórze:


Jeśli Twoja skóra jest sucha i pojawiają się na niej trudno gojące się wypryski, może świadczyć to o niedoborze witaminy A. Jej zadaniem jest bowiem ujędrnienie i ujednolicenie skóry, dzięki niej staje się ona delikatna i gładka. Dobrym źródłem tej witaminy są: wątróbka, masło, żółtko jaj, sery pleśniowe, mleko krowie, świeże sardynki i mięso węgorza.

Jeśli Twoja skóra jest wiotka, to brakuje Ci witaminy E, którą dostarczysz spożywając olej z kiełków pszenicy, kukurydzę oraz soję.

Cera blada i zmęczona świadczy o braku kwasu foliowego. Jedz więcej marchewki, kapusty, szparagów, szpinaku, fasolki szparagowej. Witamina ta dobrze przyswaja się również z krowiego mleka, jajek, mięsa i wątróbki.

Cienie pod oczyma i pękające naczynka, to niedobór witaminy K. Dobrym źródłem tej witaminy są: brokuły, rzepa, szpinak, ogórki, sałata, awokado, ziemniaki, jaja, nabiał i wątróbka.

Zajady w kącikach ust a także słabe, łamliwe paznokcie, to brak witaminy B2 w Twojej codziennej diecie. Uzupełnisz go spożywając większe ilości: wątróbki, jaj, suszonych owoców i grzybów, produktów mlecznych, szparagów, szpinaku, awokado i bananów. Przy długo trwającym niedoborze tej witaminy pojawiają się również nieestetyczne zmiany łojotokowe w fałdzie nosowo-policzkowym.

Cera szara i ziemista sugeruje potrzebę wzbogacenia diety w witaminę B6. Jedz zatem wątróbkę, mięso (dużo tej witaminy znajduje się w baraninie), pełnoziarniste produkty zbożowe, suszone owoce i awokado. Jest to również witamina niezbędna w terapii łojotokowego zapalenia skóry.

Łojotok świadczyć może również o niedoborze witaminy B1. Jej dobrym źródłem, tak jak pozostałych witamin z grupy B, są: wątróbka, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, drożdże, orzechy, nasiona słonecznika i ryby.
Zły stan cery, stany zapalne skóry, są wywoływane przede wszystkim przez niedobory witamin z grupy B.

Bardzo ważną rolę w zachowaniu dobrej kondycji skóry pełni również witamina C, której niedobór przyczynia się do rozwoju trądziku i pękania naczynek. Pełni ona również ważną rolę w procesie gojenia się ran i uelastyczniania blizn. Jej dobrym źródłem są: kwaśne owoce (grejpfruty, pomarańcze, cytryny, porzeczki, truskawki, maliny, czarne porzeczki, owoc dzikiej róży) oraz w owoce egzotyczne (kiwi, mango). Występuje również w kapuście, pomidorach, młodych ziemniakach, papryce i w zielonych częściach warzyw.


Źródło http://poznan.mojdietetyk.pl/



OWOCE, WARZYWA




Wiemy już jakie witaminy mają wpływ na konkretne problemy ze skórą, które mogą jej pomóc, jakie są odpowiednie dla nas. Jedzmy zatem dużo warzyw i owoców. Co istotne, w postaci naturalnej nie sposób przedawkować witamin, co jest ważne zwłaszcza w przypadku witaminy A, dlatego najbezpieczniejszym sposobem jej stosowania okazuje się dieta zawierająca produkty będące jej bogatym źródłem. Do każdego posiłku powinny być dodawane owoce lub warzywa jako źródło witamin i składników mineralnych. Często witaminy i składniki mineralne uzupełniają się, np. selen wspomaga działanie witaminy E przeciw wolnym rodnikom. Natomiast cynk z jednej strony sam wykazuje działanie przeciwutleniające, z drugiej wspomaga metabolizm witaminy A.

Jedną z ważnych dla organizmu witamin jest witamina E - zawarta w pietruszce, czerwonej papryce, szpinaku, pomidorach, białej kapuście, brokułach, dyni, jagodach, która nie tylko przeciwdziała wolnym rodnikom, ale też pozwala nam zachować piękny i młody wygląd, gdyż poprawia elastyczność i miękkość naskórka.
Witamina A, czyli beta-karoten, ważna jest dla naszego wzroku. Znajduje się w wielu owocach i warzywach, m.in. marchwi, natce pietruszki, jarmużu, szpinaku, czerwonej papryce, dyni, mango, morelach. Warto więc pić także soki marchwiowo-owocowe.

O tym, że np.jedzenie marchewki w dużych ilościach nadaje skórze odcień pomarańczowy wiedziano od dawna, ale nie badano, jaki wpływ mają niewielkie różnice czerwonego i żółtego pigmentu w skórze na zewnętrzną atrakcyjność.
Najbardziej wyraźny wpływ na skórę ma grupa karotenów zwana likopenem, przydająca pomidorom i czerwonej papryce czerwonego koloru i beta-karoten występujące m. in. w marchewce, brokułach, szpinaku. Na odcień koloru skóry wpływ mogą mieć także polifenole - organiczne związki chemiczne występujące w jabłkach, jagodach i wiśniach.
Marchew oprócz beta karotenu zawiera inne  korzystne dla skóry minerały, są to: żelazo, potas, fosfor, miedź, cynk, magnez, wapń, jod, witaminy B1, B2, PP, K, C oraz z grupy B. Przyspieszają one jej regenerację, dbają o ujędrnienie, a także mocne włosy i paznokcie. Marchew zapobiega też nadmiernemu przetłuszczaniu się cery i wspomaga leczenie chorób skórnych, np. egzemy czy owrzodzeń.

Brokuły  natomiast zawierają dużo cennych przeciwutleniaczy, które poprawiają krążenie, a także witaminę C, m.in. odpowiedzialną za jędrność i elastyczność cery. Dzięki temu twoja skóra jest dotleniona i ma naturalny blask. Poza tym usuwają uciążliwy problem niedoskonałości skórnych, opóźniają starzenie i poprawiają wzrok. Pomagają także zachować prawidłowy stan włosów i paznokci. 

Seler naciowy wzmacnia i oczyszcza organizm z toksyn, przyspiesza metabolizm. Sok z selera poprawia wygląd skóry i włosów, a także redukuje obrzęki. 
  
Czerwona papryka to przede wszystkim bogactwo witaminy C, antyutleniaczy, beta-karotenu, a także dobre źródło witamin z grupy B, kwasu foliowego i witaminy E. Witamina A w połączeniu z witaminą E poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Poza tym nie tylko regeneruje naskórek i odbudowuje włókna kolagenowe, ale również wzmacnia naczynia krwionośne.

W warzywach i owocach znajdziemy też cynk - zawarty w cytrusach, morelach czy brzoskwiniach, który korzystnie wpływa na ilość przeciwciał oraz wspomaga metabolizm witaminy A oraz selen - obecny w cytrusach i awokado, który wzmacnia odporność oraz wspomaga działanie witaminy E.




Owoce i warzywa wpływają pozytywnie na skórę. Jedzenie owoców i warzyw nadaje skórze zdrowej barwy. Ilość zjedzonych w ciągu dnia owoców lub warzyw wpływa na zmianę czerwonego i żółtego odcienia cery u ludzi białych. Bogate w przeciwutleniacze i pigment roślinny owoce i warzywa wpływają na skórę, dlatego nie może ich zabraknąć w Waszej diecie!!!
Jabłko to bomba witaminowa, zawiera witaminy A,C, B, B2, PP




Ananas - jest owocem uważanym za wspomagające odchudzanie, dzięki zawartości bromeliny oraz biotyny. Dodatkowo też zawierają witaminę C, B6 oraz mangan i miedź. ziała również oczyszczająco na skórę, nadaje jej piękny wygląd. Bromelina spełnia też ważną rolę w procesie usuwania toksyn z organizmu oraz pomaga przeciwdziałać zakrzepom krwi.
Ponieważ owoc zawiera bromelinę, dzięki której białko jest trawione szybciej, mikrokrążenie ulega poprawie, sprawniej usuwany jest nadmiar płynów z tkanek.

Biotyna natomiast wspomaga proces redukcji węglowodanów, a co za tym idzie może wykazywać działanie zapobiegające tyciu.Ananas jest więc wspaniałym owocem gdy walczymy ze zbędnymi kilogramami. Miąższ owocu zawiera wiele ważnych dla urody minerałów i witamin: witaminę A, która poprawia wygląd cery, pobudza skórę do regeneracji, witaminę C zwalczającą wolne rodniki, wygładzającą skórę, uszczelniającą ścianki naczyń krwionośnych, witaminy z grupy B, które wzmacniają włosy, zapobiegają łojotokowi, poprawiają kondycję skóry i wygładzają ją, witaminę E, która nawilża i uelastycznia skórę, chroni ją przed wolnymi rodnikami. Ananasy są niezastąpione w pielęgnacji cery trądzikowej -oczyszczają skórę i zwężają rozszerzone pory, a także rozjaśniają przebarwienia. W salonach piękności i w kosmetykach kwasy AHA stosuje się w mocno stężonych dawkach.



Pomarańcze w tych pysznych owocach jest wiele cennych witamin (A, B, C, E), minerałów takich jak wapń, potas, magnez i fosfor, substancji śladowwych typu żelazo, jod, cynk, miedź i fluor oraz aminokwasów.  Dzięki tym składnikom wypłuczesz z organizmu toksyny i zneutralizujesz szkodliwe działanie stresu, papierosów i alkoholu. Najlepiej jeść pomarańcze razem z błonkami i białą częścią skórki. Są tam flawonoidy, dzięki którym witamina C będzie jeszcze skuteczniejsza.







Cytryny - jedząc je lub pijąc wodę z sokiem z cytryny, dodając jej sok do różnych potraw (np. do ryby, jogurtu) zyskasz mnóstwo witaminy C, ale także dłużej zatrzymasz cenny mikroelement w organizmie, a to z powodu działania rutozydu. Żółty owoc poprawi także odporność i przyspieszy przemianę materii. 






Grejpfruty -  już jeden owoc to więcej witaminy C niż wynosi dzienne zapotrzebowanie, a także jedna trzecia dziennej dawki prowitaminy A. Jedząc te cytrusy oczyszczasz organizm, wzmacniasz odporność i niszczysz wolne rodniki. Najlepsze są różowe i czerwone odmiany. 








http://www.bestfoods.eu/upload/Zasobnik%20systemowy/Container_shop.ShopProduct/ver8_peach%20brzoskwinia.jpgBrzoskwinie - są jedną wielką bombą witaminową, zawierają witaminy A, B1, B2, B3, B6, C, PP, magnez, fosfor, żelazo, bor, potas, kwas foliowy, wapń i niacytynę. Jadane regularnie oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Dzięki tak bogatemu składowi wzmacnia naturalną ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym, rewitalizuje skórę i odświeża jej koloryt,  a zawarte w nich keratoniny pełnią funkcję ochronną komórek i odmładzają, wzmacniając tkankę łączną.

 



Śliwki to zdecydowanie owoce dla osób z cerą naczynkową- zawierają  C i K, które wspomagają przepływ krwi i uszczelniają naczynia krwionośne. Są źródłem wielu potrzebnych organizmowi składników, takich jak potas, wapń, żelazo, magnez i błonnik. Mają także dużo witamin: A, E, B6, zawierają polifenole i działają też antyoksydacyjnie
 


 
Papaja- W liściach i owocach papai znajduje się wspomagający trawienie i wykorzystywany w lecznictwie enzym – papaina. Enzym ten stosuje się w peelingach enzymatycznych, działa łagodnie na skórę, nawet wrażliwą, a jednocześnie skutecznie ją oczyszcza z martwych komórek naskórka. Papaja jest bogata w cynk, potas, magnez, żelazo oraz witaminy z grupy B oraz A, C.



Borówka czarna znana również jako czernica albo czarna jagoda. Surowcem leczniczym jest owoc i liść borówki czarnej. Owoce zawierają garbniki (do 15%),kwasy (bursztynowy, jabłkowy i cytrynowy), pektyny, antocyjany, witaminy C iB1, karotenoidy. Liście zawierają glikozydy flawonowe, glikozydy fenolowe (gł.arbutynę), garbniki, antocyjany, olejek eteryczny.



 


Mango jest bogatym źródłem witaminy A i C, które rozjaśniają przebarwienia skórne. Pomaga zminimalizować drobne zmarszczki oraz przywraca cerze odpowiednią elastyczność. Doskonale wygładza, nadając aksamitną gładkość skórze. Jest stosowany jako lek służący do usuwania toksyn z organizmu.







Czereśnie - oczyszczają organizm z toksyn, neutralizują wolne rodniki, dzięki wielu witaminom i przeciwutleniaczom działają przeciwstarzeniowo. Znajdziemy w nich  witaminy z grupy B, a przede wszystkim witaminę B5. Spora ilość kwasów owocowych wraz z witaminami A i C działa na organizm oczyszczająco i odtruwająco, a jednocześnie poprawia stan i wygląd skóry. Dzięki obecności bioflawonidów czereśnie, zwłaszcza czerwone, są zaliczane do świetnych przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki. Porcja czereśni dostarcza  też wapnia, żelaza i dużej dawki jodu,którego te smaczne owoce mają więcej niż dorsz i wiele innych ryb morskich.




Owoce i liście czarnej porzeczki są szczególnie bogate w witaminę C, dodatkowo zawierają witaminy z grupy B (w tym pantenol-witaminę B5) oraz minerały, głównie fosfor, potas i żelazo, a także osłaniające śluzy, garbniki i pektyny, olejki eteryczne i nawilżające polisacharydy.

Czarna porzeczka, a zwłaszcza jej liście, zawierają również szeroką gamę bioflawonoidów, w tym antocyjaniny i taniny (pochodne kwercytyny, rutyny, izoramnetyny, delifinidyny), które są silnymi antutleniaczami.

Działanie:
- Właściwości antybakteryjne i dezynfekujące działanie liści porzeczki czarnej, korzystne przy cerze tłustej.
- Posiada silne właściwości łagodzące i przeciwzapalne, promuje gojenie, polecany przy podrażnieniach i drobnych uszkodzeniach skóry oraz. wypryskach trądzikowych.
- Dzięki obecności bioflawonoidów i witaminy C, działa antyoksydacyjnie i przeciwzmarszczkowo.
- Wspomaga ochronę przeciw promieniowaniu słonecznemu.
- Uszczelnia i wzmacnia ściany naczynek krwionośnych.
- Lekko rozjaśnia i poprawia koloryt skóry.
- Regeneruje, wspomaga walkę z przedwczesnymi zmarszczkami, chroniąc przed rozkładem elastyny, polecany jest także dla cery dojrzałej. 


Truskawki - zawierają wiele witamin i minerałów, witaminę C, wapń, fosfor, żelazo, witaminę A, B1, B2 oraz PP, która reguluje dotlenienie krwi, zapobiegając łączeniu się ciałek czerwonych. Truskawki działają ściągająco na skórę, zmniejszają pory. Mają działanie bakteriobójcze, hamują łojotok i przyspieszają gojenie, dzięki czemu pomagają w walce z trądzikiem. Wyciąg z truskawek działa także odżywczo i wzmacniająco na włosy.



 


Maliny - swoją popularność zawdzięczają niepowtarzalnemu smakowi oraz bogactwu składników odżywczych – znajdziemy w nich witaminy C, E, B1, B2, B6, B9 (kwas foliowy), K, wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, miedź, pektyny. Maliny doskonale odżywiają skórę – wzmacniają naczynia krwionośne, ograniczają nadmierną produkcję sebum, wygładzają i ujędrniają skórę.



 

Borówki – zawarte w nich antocyjany nie tylko nadają im barwę niebieską, ale mają również właściwości naturalnych antyoksydantów. Razem z witaminami A, C i E usuwają z organizmu nadmiar wolnych rodników. Obecność takich minerałów jak: selen, cynk, miedź i mangan wspomaga działanie przeciwutleniaczy.



 

Granaty -  są źródłem wyjątkowo silnych antyoksydantów, zwanych polifenolami. Opóźniają one procesy starzenia i chronią przed chorobami serca. Wyciąg z granatów pomaga w wygładzaniu zmarszczek oraz doskonale odżywia skórę.

Ekstrakt z granatu zawiera charakterystyczny tylko dla owoców granatu kwas punikowy (Omega-5), zaliczany do sprzężonych kwasów tłuszczowych, który charakteryzuje się intensywnymi własnościami przeciwzapalanymi (niweluje stany zapalne w komórkach skóry) oraz przeciwobrzękowymi. Owoc granatu jest jedyną rośliną zawierającą sprzężone kwasy tłuszczowe.
Jest to składnik o wysokiej aktywności antyoksydacyjnej, odżywczej oraz przeciwzmarszczkowej, wzmacniającej skórę i korygującej już zaistniałe objawy starzenia skóry.
Polecany w przypadku cery dojrzałej, zniszczonej, suchej, podrażnionej, z objawami fotostarzenia. Stosowany również w pielęgnacji skóry trądzikowej, przy egzemie, łuszczycy i trądziku różowatym.
Ekstrakt z granatu zastosowany zewnętrznie na skórę działa na kilku poziomach:
- Wykazuje działanie regenerujące i reperujące zniszczenia skóry.
- Nawilża i odżywia, dodany do olejów roślinnych zwiększa ich treściwość i lekko zagęszcza.
- Dzięki obecności dużej ilości charakterystycznych polifenoli, jest on zaliczany do wysoce skutecznych antyoksydantów, które chronią przed wolnymi rodnikami, powodującymi przedwczesne starzenie skóry.
- Poprawia koloryt skóry.
- Pełni funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego, wzmacniając ochronę skóry przed słońcem, zarówno na poziomie promieniowania UVA i UVB. Dodatkowo hamuje i reperuje zniszczenia skóry powodowane przez promieniowanie UV. Jest składnikiem przeciwdziałającym zmianom kancerogennym skóry.
- Działa przeciwzapalnie, sprzyja gojeniu drobnych uszkodzeń skóry i łagodzi. Jest polecany w przypadku cery podrażnionej, delikatnej, zaczerwienionej, po opalaniu oraz po peelingach, kiedy wymagana jest regeneracja naskórka.
- Zmniejsza obrzęki, jest korzystny także w pielęgnacji okolic oczu skłonnych do obrzęków i zmarszczek.
- Stymuluje do działania fibroblasty, czyli komórki skóry odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny - podstawowych białek skóry odpowiadających za jej młody wygląd, dodatkowo przyczynia się do podziałów komórek sprzyjając odnowie komórkowej skóry. Zwiększa elastyczność i jędrność skóry, zmniejsza drobne zmarszczki powierzchniowe oraz przyczynia się do pogrubienia naskórka.


Żurawina - jest bogatym źródłem antyoksydantów oraz witaminy C i mikroelementów (wapnia magnezu, fosforu), które chronią przed działaniem wolnych rodników i starzeniem się organizmu. Sok z żurawiny doskonale nawilża skórę, reguluje pH skóry, działa liftingująco, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo. To także źródło naturalnych witamin wzmacniających odporność immunologiczną skóry.Zawiera także substancje (flawonidy i poliantocyjanidy) należące do najsilniejszych antyutleniaczy. 

 



  
Jeżyny zapobiegają zwiotczeniu skóry i zmarszczkom. Zawarte w nich flawonoidy pomagają wzmocnić tkankę łączną. Ponadto są cennym źródłem witaminy C, która stymuluje syntezę kolagenu, spowalniając proces starzenia. Ekstrakt z owoców jeżyny redukuje przekrwienia oraz zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.



 








Winogrona – ich miąższ to koktajl wartościowych witamin i składników mineralnych. Biorą one udział w procesach metabolicznych komórek, ich odnowy oraz regeneracji wszystkich warstw skóry. Ponadto zmniejszają przebarwienia skórne, wspomagają gojenie ran i łagodzą podrażnienia.
Winogrona czerwone oraz w części białe, charakteryzują się wysoką zawartością antyoksydantów z rodzaju oligomerycznych proantocyjanidyn (OPC) oraz polifenoli, w tym głównie resweratrolu, które to odpowiadają za czerwono-fioletowy kolor oraz charakterystyczne, cenne właściwości owoców winogron.
Proantocyjanidyny oligomeryczne (OPC), obecne w owocach winogron:
- posiadają intensywne własności antyoksydacyjne, zwalczające wolne rodniki, będące przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry, jednocześnie wspomagają działanie innych antyoksydantów, w tym witaminy C i E,

- chronią komórki skóry przed niszczącym działaniem promieniowania słonecznego oraz potrafią cofać już zaistniałe efekty fotostarzenia skóry,
- wspomagają działanie filtrów przeciwsłonecznych, pełniąc funkcję naturalnych substancji chroniących przed niszczącym działaniem promieniowania słonecznego,
- działają łagodząco, przeciwzapalnie i gojąco (hamują aktywność prozapalnych enzymów, które inicjują stany zapalne w komórkach skóry),
- zwiększają elastyczność i jędrność skóry, hamując rozkład białek podporowych - kolagenu i elastyny,
- wzmacniają i uszczelniają drobne naczynia krwionośne, dzięki temu poprawiają cyrkulację krwi, redukują opuchnięcia i zasinienia.
Obecne w winogronach witaminy (C, K i PP), minerały i cukry, działają nawilżająco oraz regulująco na procesy metaboliczne zachodzące w skórze.
Dodatek oleju z pestek winogron, dostarcza skórze niezbędnych kwasów tłuszczowych, w tym przede wszystkim kwasu linolowego - Omega-6, który poprawia barierę lipidową naskórka, chroni przed utratą wody, zwiększa stopień nawilżenia skóry i normalizuje pracę gruczołów łojowych skóry, zapobiegając tworzeniu zaskórników. 






Warzywa strączkowe:

Fasola Jaś – posiada silne właściwości alkalizujące, neutralizuje nadmiar kwasów w organizmie, posiada mniej tłuszczów niż inne gatunki fasoli. Zawiera fosfor, magnez, żelazo, wapń, cynk, witaminy A, B, PP. Działa  upiększająco na skórę.
Ciecierzyca – jest bogatym źródłem tłuszczów wielonienasyconych, węglowodanów, minerałów ( fosfor, potas, magnez, wapń, cynk) i witamin ( z grupy B, A, C, E i K).
Soczewica – najpopularniejsze odmiany to czerwona, zielona i brązowa. Zawiera lekkostrawne białko, wapń, żelazo, beta-karoten oraz witaminy B i PP.
Soja – jest bogatym źródłem białka, wapnia, siarki, fosforu oraz witamin : B, C, E, K, PP.  Badania wskazują, że zawarte w soi izoflawony pomagają zachować masę kostną. 




Aloes - wiele z Pań zapewne zna dobroczynne działanie aloesu na nasz organizm podnosi odporność, oczyszcza, detoksykuje, przyspiesza metabolizm. Jak to się przekłada na naszą skórę? Wyjątkowo!

Aloes zawiera ponad 200 składników aktywnych, w tym 20 minerałów, 18aminokwasów i 12 witamin.
Aloes dzięki swoim właściwościom detoksykującym jest idealnym sprzymierzeńcem w walce z cellulitem, pomaga usuwać wiele toksyn z organizmu odpowiedzialnych za powstawanie skórki pomarańczowej, do tego wzmacnia skórę od środka dostarczając jej wielu niezbędnych witamin A, C, E, witaminy z grupy B, kwas foliowy. Co więcej, aloes jest jedną z kilku roślin, która zawiera witaminę B12, która wspomaga pracę mózgu. Aloes jest również bogatym źródłem składników mineralnych, roślina ta zawiera m.in.:wapń, magnez, cynk, chrom, selen, sód,żelazo i potas.

Najważniejsze składniki aktywne aloesu to polisacharydy, które odpowiadają za silne własności nawadniające ekstraktu z liści aloesu, działają również immunostymulująco, czyli wpływają na system odpornościowy skóry, wzmacniając naturalne mechanizmy ochronne skóry. Dzięki temu zwiększają zdolności regenerujące skóry, zapobiegają stanom zapalnym i alergicznym.

Stymulując produkcję kolagenu i składników macierzy komórkowej, aloes zwiększa elastyczność i jędrność skóry. Dodatkowo związki fenolowe w aloesie redukują degradację włókien kolagenu i elastyny.

Dzięki właściwościom nawilżającym, gojącym, oczyszczającym i bakteriobójczym idealnie sprawdza się w pielęgnacji skóry problematycznej, dotkniętej trądzikiem.



 
Żeń szeń - dodaje energii, jest źródłem antyoksydantów, aminokwasów, pierwiastków śladowych. Chroni komórki przed zanieczyszczeniem. Opóźnia procesy starzenia. Reguluje przemianę materii i pozwala na utrzymanie właściwej masy ciała.
Ginko biloba- miłorząb japoński - wzmacnia naczynia krwionośne, silny przeciwutleniacz. 
Flawonoidy zawarte w Ginko wykazują właściwości antyoksydacyjne spowalniając degradację tkanek



 
Imbir - ma właściwości antyseptyczne, działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Imbir silnie rozgrzewa i pobudza krążenie, jego właściwość jest wykorzystywana m.in. w kosmetyce, gdzie stosuje się go w produktach wyszczuplająco-modelujących, wspomagających zwalczanie cellulitu.


 





Czosnek - zawiera witaminę C, zewnętrznie stosowany do okładów na trudno gojące się rany, oparzenia owrzodzenia i grzybice skóry. Zawiera również witaminy A, B1, B2, B6, PP. Wśród składników mineralnych duża jest zawartość potasu, żelaza, magnezu i fosforu. Wyróżnia się także dużą zawartością siarki.


Liść oliwny - działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, antywirusowo, wspaniały dla skór trądzikowych. Zawiera oleuropeinę, która to wraz z produktami jej hydrolizy, działa na zewnętrzną błonę komórkową intruzów  rozpuszczając ją. Dzięki powstałemu uszkodzeniu, system immunologiczny jest już zdolny do unicestwienia patogennego mikroorganizmu. Kwas eleonowy - aktywny składnik oleuropeiny- posiada silne właściwości antybakteryjne oraz powstrzymuje rozwój wirusów. Wykazuje silne właściwości antygrzybicze, działając przy infekcjach drożdżami, grzybicy stóp i paznokci, swędzeniu w pachwinach, zakażeniach candida albicans oraz grzybicy owłosionej skóry głowy (tinea captilis). Cechuje go wyjątkowo mocne działanie antybiotyczne i antyoksydacyjne.  Dezaktywuje szkodliwe  mikroorganizmy poprzez rozpuszczanie ich zewnętrznej błony komórkowej. Ekstrakt z liścia oliwnego radzi sobie ze schorzeniami związanymi z ponad 120 patologicznymi mikrobami, wirusami, bakteriami oraz innymi odpornymi na antybiotyki mikroorganizmami.

 

Noni - stosuje się w leczeniu zmian skórnych: czyraki, ropnie, wrzody, skazy. Opóźnia starzenie się organizmu, poprawia ogólną sprawność i wydolność organizmu, wzmacnia system immunologiczny, regeneruje zniszczone komórki, reguluje funkcje komórek.









Liczi (litchi), czyli chińska śliwka, uznawana za jeden z najsmaczniejszych owoców świata, pokryta jest czerwoną lub żółtą, cienką skórką. Pod nią znajduje się dość zwięzły, półprzezroczysty miąższ o perłowej barwie, a wewnątrz – drobne nasienie. Miąższ zawiera około 25% cukru, dużo witaminy C i kwasy organiczne. Warto je spożywać chociażby ze względu na sporą ilość antyutleniaczy, które wspaniale wpływają na wygląd i kondycję naszej skóry. Zawiera potas, miedź, witaminy z grupy B i beta-karoten. Liczi jest źródłem antyoksydantów, pomaga utrzymać zdrowy i promienny wygląd skóry.
 


Źródła www.era-zdrowia.pl, http://miasta-kobiet.naszemiasto.pl/, gazetaprawna.pl/, www.biochemiaurody.pl, http://www.witaminy.org.pl/, http://www.planetazdrowie.pl 




ORZECHY, NASIONA, MIÓD, ZBOŻA




Zboża i nasiona:

Owies
zawiera 4 % tłuszczu bogatego w wartościowy kwas linolowy, lecytynę, witaminę , charakteryzuje go duża zawartość cynku i rozpuszczalnej w wodzie krzemionki. Antyoksydantem, który znajduje się w owsie, jest kwas fenolowy: ferulowy i kawowy. Ponadto owies zawiera aminokwasy, peptydy, sterole, saponiny, witaminy: B1, B2, B6, E, PP, kwas pantotenowy, kwas fitonowy, sole mineralne (miedź, selen, mangan, magnez). Zawiera 2-3 razy więcej tłuszczu niż inne zboża. Tłuszcz ten składa się z kwasu linolowego, kwasu oleinowego i palmitynowego.

Aby pozbyć się stanów zapalnych kóry, trądziku, czy nadmiernej potliwości stóp, warto przygotować kąpiel z dodatkiem odwaru z  ziaren owsa lub słomy owsianej.Owies ma coraz powszechniejsze zastosowanie w kosmetyce, zwłaszcza w produktach przeznaczonych do wrażliwej, nadreaktywnej i przesuszonej cery. Preparaty z owsem działają łagodząco, kojąco, zmiękczająco i nawilżająco na skórę, łagodzą podrażnienia i sprzyjają jej regeneracji i odżywieniu.

Orkisz - zawiera dużo cynku, miedzi i selenu, a także witamin A, E i D oraz znaczne ilości kwasu krzemowego, korzystnie wpływając na wygląd włosów, skóry i paznokci, a  wśród kwasów tłuszczowych dominuje w niej kwas linolenowy. Orkisz pomaga przy alergiach i usuwa toksyny

Żyto
- jest źródłem substancji mineralnych (sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, chrom, fosfor, jod, bor) witamin (B1, B2, B3 , B5, B6, B8, B9) i aminokwasów. Działa oczyszczająco, odtruwająco, wzmacnia organizm i dodaje energii.

Amarantus
- Badania wykazały, że białko amarantusa jest lepiej przyswajalne i ma wyższą wartość biologiczną niż mleko, posiada również więcej wapnia, magnezu i krzemu.Amarantus zawiera także sporo witamin „młodości”- A i E, oraz B i C, pod względem zawartości żelaza również nie ma sobie równych.


 

Pestki dyni - zawierają cenne witaminy z grupy B (B1, B2, B6), dzięki temu jest doskonałym przeciwutleniaczem. Antyoksydanty (przeciwutleniacze) to substancje, które wspierają naturalne mechanizmy obronne komórek. Dzięki zawartości witaminy E posiadają właściwości przeciwstarzeniowe.



Pestki słonecznika te niewielkie ziarenka podobnie jak pestki dyni, zawierają wartościową witaminę E oraz witaminy z grupy B. Poza tym są bogate w magnez.
Małe, niepozorne nasiona są bogate w aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Słonecznik jest także źródłem witamin. Przede wszystkim witaminy E, witamin z grupy B oraz A i D. Chrupiąc słonecznik dostarczamy więc organizmowi cennych antyoksydantów, wspomagamy nasz wzrok, wzmacniamy kości i dbamy o cerę. Pestki słonecznika to także źródło ważnych dla zdrowia pierwiastków, jak cynk, żelazo, potas i wapń.

 

Pestki- ciekawostki dietetyczne:

Najczęściej spotykane w kuchni są pestki dyni i słonecznika, ale warto poznać także mniej znane odmiany np. pestki gorzkiej moreli, winogron i papryki. Po pestki moreli gorzkiej sięgają często osoby walczące z chorobą nowotworową, gdyż zawarta w nich witaminaB17, posiada właściwości zwalczania komórek rakowych, bez uszkodzenia zdrowych komórek. Zwolennicy zdrowej żywności polecają dodawanie do potraw sproszkowanych pestek winogron. Produkt ten ma bardzo wysokie stężenie antyutleniaczy, dzięki czemu skutecznie zwalczają niebezpieczne wolne rodniki i chronią organizm przed wieloma chorobami.
W pestkach papryki zawartajest kapsaicyna, substancja posiadająca właściwości przeciwbólowe irozgrzewające. Kapsaicyna z powodzeniem wykorzystywana jest w terapiachwspomagających leczenie nowotworów.




Sezam - Lista jego dobroczynnych składników jest zaskakująco długa: zawiera żelazo, cynk, magnez, białko, witaminę E, A i B, kwas fitynowy (przeciwutleniacz pomagający usuwać z organizmu nadmiar metali oraz wykazujący właściwości przeciwnowotworowe).  Ponadto ziarenka sezamu są jednym z najbogatszych źródeł wapnia (bogatszym niż mleko krowie lub jaja kurze!) a także zawierają charakterystyczne dla siebie przeciwutleniacze (sesamol i sesamolina), które nie tylko spowalniają procesy starzenia się. Zawiera także kwasy tłuszczowe omega-6 oraz kwasy tłuszczowe jednonienasycone. 

Siemię lniane Zawiera witaminę E, która jako przeciwutleniacz wymiata wolne rodniki. Jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza tych z grupy omega 3, które dzięki obecności witaminy E, są chronione przed utlenianiem. Dostarcza cynk. Fitoestrogeny czyli roślinne naturalne hormony mogą łagodzić objawy przekwitania u kobiet. Jest źródłem flawonoidów czyli barwników roślinnych o działaniu przeciwstarzeniowym. Zewnętrznie może być stosowane do okładów przy suchej skórze, trądziku oraz zmiękczających skórę.







 

  

 

Orzech ziemnybogaty w sole mineralne (potas, fosfor, żelazo, wapń, magnez, cynk), znaczne ilości witamin: E, B1, B3, choliny (B4), a także kwasu foliowego. Z orzechów arachidowych otrzymuje się wartościowy olej, który jest często stosowany w kosmetyce, zawiera bowiem ponad 20% kwasu linolowego, kwas olejowy, kwas palmitynowy

 

 

Orzech włoski zawiera lipidy, proteiny, kwas lanolinowy,sole mineralne (potas, fosfor, magnez, żelazo) znaczne ilości witamin: A, E, B3, B5, B6, a także kwasów tłuszczowych omega-3 stanowi składnik niektórych kremów przyciemniających skórę (samoopalaczy). Olej z tych orzechów Zawiera kwas linolenowy, kwas linolowy, kwas oleinowy , nasycone kwasy tłuszczowe. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, normalizujące, kojące, przeciwstarzeniowe. Przeznaczony jest do skóry dojrzałej i wrażliwej 

 

Orzech laskowy

jest bogaty w sole mineralne (potas, fosfor, żelazo, wapń, magnez, mangan), znaczne ilości witamin: E, PP oraz B3, B5 i B6, a także kwasów tłuszczowych omega-3


 






 



Pistacja zawiera sole mineralne (fosfor, miedź, mangan, potas, magnez), znaczne ilości witamin: B6, B1 oraz E, a także luteiny, zeaksantyny, kwasu foliowego i tłuszczów nienasyconych. Według tabeli stosowanej przez Departament Rolnictwa USA, 28-gramowa porcja pistacji ma wyższy potencjał antyoksydacyjny niż filiżanka zielonej herbaty.Orzechy te są bogate w miedź – składnik enzymów; mikroelement pomagający w tworzeniu tkanki łącznej, oraz mangan – odgrywający rolę w rozwoju tkanek, wzroście, reprodukcji i metabolizmie tłuszczów i węglowodanów.



 


 



Pekan zawierają dużo tłuszczu oraz witaminę B1, biorącą udział w przemianie węglowodanów. Bogate są bowiem w białko, błonnik, węglowodany, witaminy z grupy B, C, K i dużą dawkę witaminy E oraz wapń, żelazo, magnez, potas, sód i kwas elagowy i duże ilości cynku Orzechy pekan pozytywnie działają również na skórę, która odzyskuje blask i zdrowy wygląd. Włosy i paznokcie są mocniejsze, polepsza się wzrok.





 







Makadamia sole mineralne (wapń, fosfor, magnez, potas), znaczne ilości witamin: E oraz B1, B9, biotynę, a także kwasów tłuszczowych omega-3.
doskonale wspomaga regenerację skóry

 

 



Nerkowce sole mineralne (fosfor, magnez, żelazo, cynk), znaczne ilości witamin: C oraz B1, B2, także kwasów tłuszczowych omega-3, działa wzmacniająco na włosy i paznokcie, łupiny orzecha mają właściwości odkażające i dezynfekujące. Orzechy bogate są także w karotenoidy (między innymi karoten i luteinę

 



Migdały sole mineralne (fosfor, magnez, wapń, żelazo, cynk), znaczne ilości witamin: E oraz B2, B3, także kwasów tłuszczowych omega-3. Posiadają duże właściwości przeciwutleniające, dlatego zbawiennie działają na skórę i pomagają zapobiegać jej starzeniusię.
 







Orzechy brazylijskie zawierają dużą ilość tłuszczu i małą tanin oraz witaminę E (przeciwutleniacz zapobiegający degradacji tkanek) i bardzo duże ilości selenu, wykazującego własności antyrodnikowe.


 




Orzeszki Piniowe - to nasiona szyszek drzew sosnowych pineo, rosnących w rejonie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Zawierają  wit.B, magnez (duże ilości), potas, cynk, duże ilości białek i niezbędnych tłuszczów. Są doskonałym źródłem witamin A, C, D oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, a wysoka zawartość witaminy E chroni nasze DNA.
 


Migdały, orzechy brazylijskie, laskowe, ziemne, pekanowe i włoskie zawierają argininę – aminokwas, mający silne właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i hamujący agregację płytek krwi. Ale arginina to także pożywka dla wirusów opryszczki. Osoby ze skłonnością do opryszczki powinny więc ograniczyć spożycie orzechów.





Miód bardzo często wykorzystuje się w kosmetykach pielęgnacyjnych. Rozjaśnia, wygładza i regeneruje skórę.
Produkty na bazie tego specyfiku stymulują układ immunologiczny oraz metabolizm komórkowy. Regeneruje, a ponadto ma działanie detoksykacyjne i bakteriobójcze.

Miód zawiera bardzo dużo witamin, mikroelementów, składników odżywczych i kwasów organicznych. Znajdziemy witaminy z grupy B, C, D, K, A, kwas pantotenowy, foliowy i nikotynowy. 

Posiada bogate działanie na skórę - wygładza ją i odżywia, działa przeciwzapalnie,regeneruje,tworzy na  powierzchni skóry płaszcz hydrofilowy, który zatrzymuje wilgoć i zapobiega wysychaniu naskórka. Wykorzystuje się go do leczenia trądziku ze względu na właściwości antyseptyczne oraz zdolność szybkiego przenikania przez skórę. Miód pobudza metabolizm skóry, dzięki czemu jest ona lepiej ukrwiona.
Szczególne znaczenie na skóry oraz włosów ma propolis, czyli kit pszczeli, który regeneruje uszkodzony naskórek, zapobiega przetłuszczaniu się skóry i działa przeciwtrądzikowo.
Warto dodać, że miód ma silne właściwości uczulające, dlatego alergicy powinni uważać, wykonać próbę uczuleniową. z drugiej strony miód wykorzystuje się do leczenia wielu alergii, więc nie każdy alergik powinien obawiać się miodu i propolisu.


   



Źródła www.era-zdrowia.pl, http://www.orkisz.com/, http://www.swiatkwiatow.pl/, http://www.cabines.plhttp://www.wegetarianie.pl, http://www.mojegotowanie.pl, http://skarbnicawiedzy.blox.pl, http://ulicaekologiczna.pl/, http://www.tabele-kalorii.pl, http://w-spodnicy.ofeminin.pl/, www.lula.pl


ACAI, GOI, ACEROLA


Jagody ACAI

Owoce Acai zawierają duże ilości naturalnych barwników antocyjanów i polifenoli. Zawartość antocyjanów i polifenoli w owocach Acai sprawiła, że te wzbudziły spore poruszenie na rynku żywności.

Owoce Acai zawierają wyjątkowo dużą część antyoksydacyjnych antocyjanów (zaliczane do związków flawonowych - flawonoidów). Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki i tym samym zapobiegają wielu chorobom. Dodatkowo pozwalają zachować młodość i witalność, poprawiając ogólny stan organizmu.

Powodują spowolnienie procesów starzenia i opóźniają pojawienie się zmarszczek. Owoce acai zawierają więcej antyoksydantów niż borówki i ciemne winogrona, a nawet żurawina – dotychczasowy rekordzista w tej dziedzinie!

Owoce Acai są najbogatszym źródłem kwasu elagowego, który jest bardzo silnym antyutleniaczem, posiada potężny potencjał anty nowotworowy, ma zdolność hamowania mutacji komórek DNA, wywołuje obumieranie komórek nowotworowych i ma zdolności blokowania enzymów powodujących przerzuty komórek nowotworowych. Kwas elagowy ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Wiele badań wskazuje na zaniedbania związane z dostarczaniem odpowiednich tłuszczów w regularnej diecie. Jest to zjawisko bardzo niekorzystne, gdyż kwasy Omega 6 i 9 spełniają wiele ważnych funkcji w naszym ustroju, decydując o prawidłowym przebiegu różnorodnych procesów życiowych, w tym wspomagają pracę serca i działanie układu krążenia, stanowią niezbędnik dla prawidłowej pracy mózgu oraz centralnego układu nerwowego, wpływają dobroczynnie na skórę, włosy i paznokcie. Ponadto wspomagają odchudzanie.

Jagody acai są cennym źródłem wielu witamin i minerałów:
witaminy C, witaminy A, wapnia, żelaza, kwasu asparaginowego, kwasu glutaminowego, aminokwasów, kwasu palmitynowego, kwasu linolowego, beta steroli roślinnych, oligomery procyjanidyny, kwas wanilinowy, kwas p-hydroksybenzoesowy, kwas protokatechowy, kwas ferulowy
 
źródła http://www.acaimania.pl, http://jagody-acai.pl



Jagody GOJI

Jagody goji dzięki swoim szczególnym właściwościom, plasują się na przodującej pozycji pośród roślin zaliczanych do żywności ziołowej lub tzw. super żywności, pochodzącej z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Polisacharydy i kwasy tłuszczowe, zawarte w jagodach, mogą stymulować produkcję kolagenu oraz zatrzymywać wilgoć w organizmie - co daje rezultat młodziej wyglądającej skóry, wpływa to także na redukcję cellulitu. Poza tym, jako jedyne, stymulują organizm do produkcji hormonu wzrostu co spowalnia efekty starzenia i zdecydowanie poprawia samopoczucie.

Jagody te zawierają również czterokrotnie większą zawartość antyoksydantów, niż jagoda czarna czy granat uznawane dotychczas za faworytów w powstrzymywaniu procesów starzenia.

W skład goji wchodzą, takie witaminy jak: B1,B2,B6, witamina E mająca niesamowite działanie antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe, witamina C, której w garści jagód goji jest więcej niż jednym kilogramie pomarańczy, podnosząca odporność i witalność, pobudzającą produkcję kolagenu w fibroblastach.

Suszone goi zawieraja beta karoten, kilkakrotnie więcej niż przodująca w tej dziedzinie marchewka, stąd też bierze się intensywnie czerwony kolor tych owoców, ponadto jest to najbogatsze jego źródło z pośród wszystkich znanych roślin.



Zawierają 19 aminokwasów, w tym 8 tak zwanych aminokwasów egzogennych (są to aminokwasy, które występują tylko w pożywieniu i nie są produkowane w organizmie ludzkim) oraz 21 pierwiastków śladowych - między innymi cynk, żelazo, miedź, wapń, german (posiada działanie przeciwnowotworowe), selen, fosfor. Zawartość białka to około 15% masy jagód. Żelazo - jest go w nich więcej, niż w szpinaku!

Prócz tego owoce Goji, dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym oraz beta-sisterolowi, posiadają właściwości pomocne przy odchudzaniu, a także biorą udział w procesach tworzenia szarych komórek mózgu i podnoszą odporność. Kwasy tłuszczowe poprawiają wygląd skóry suchej - jej nawilżenie, stan skóry trądzikowej i tłustej - normalizują pracę gruczołów łojowych (więcej na ten temat można poczytać w innych postach).


źródło http://www.wegetarianie.pl



Acerola

Acerola zwana również wiśnią z Barbados, jest rekordzistką pod względem zawartości witaminy C. Jeden owoc aceroli ważący 4,5 g ma tyle witaminy C co kilogram cytryn. Jeden lub dwa owoce aceroli, zależnie o wielkości i zawartości kwasu askorbinowego, zapewniają rekomendowaną dzienną dawkę witaminy C.

Poza tym w owocach występuje znaczna ilość prowitaminy A oraz tiamina (witamina B1), ryboflawina (witamina B2), niacyna (Witamina PP), wapń, fosfor i żelazo.

Moc Witaminy C polega na konkretnym działaniu:

- witamina C jest konieczna do syntetyzowania kolagenu, którego poziom spada znaczącą wraz ze starzeniem się skóry..  dzieje się to, gdyż zmniejsza się przepływ krwi w naczyniach włosowatych skory, spada poziom dostarczanej do komórek witaminy C, która jest niezbędna do syntezy kolagenu. Maska z acerolą dostarcza skórze witaminy c i stymuluje produkcję kolagenu.
- witamina C regeneruje witaminę E w skórze.  Witamina E jako antyoksydant ma ograniczone możliwości w redukowaniu wolnych rodników ( energia elektronów do wykorzystania), a witamina c regenerując witaminę E zapewnia jej zachowanie jej właściwości i wykorzystanie potencjału antyoksydacyjnego w skórze.


Owoc idealny jako składnik kosmetyków przeciwstarzeniowych, dla skór naczynkowych, szarych, zmęczonych, trądzikowych.



źródło http://acerolainfo.com/




CZARODZIEJKA ARONIA




Aronia uważana jest za najzdrowszy owoc jagodowy na świecie - tzw. bombę witaminową, zawiera duże ilości witamin C, B1, B2, B6, E, składników mineralnych, antyutleniaczy i mikroelementów. Jest też jedynym tak doskonałym źródłem witaminy PP. Jej owoce mają także działanie odżywcze i antytoksyczne.

 

CO DOKŁADNIE ZAWIERA ARONIA?


  • Witaminy (C, B2, B6, E, P, PP, prowitamina A);
  • Związki mineralne (np. molibden, mangan, miedź, bor, jod i kobalt);
  • Polifenole (organiczne związki chemiczne z grupy fenoli, które wykazuje silne działanie przeciwutleniające i zmniejsza szansę wystąpienia chorób układu krwionośnego i raka.);
  • Antocyjany (owoce aronii to jedno z najbogatszych źródeł związków antyoksydacyjnych (antocyjanów) w przyrodzie. że aroniowe jagody wykazują najsilniejsze działanie przeciwutleniające, jakie kiedykolwiek zarejestrował człowiek) - aż 500 mg na każde 100 g owoców;
  • Katechiny (związki z grupy flawonoidów, o właściwościach przeciwutleniających, w które bogata jest również zielona herbata);
  • Taniny (znane z czerwonego wina);
  • Kwasy i inne związki.

DLA ZDROWIA

Obecność kwasu chlorogenowego, który spowalnia absorbcję glukozy, sprawia, że Aronia polecana jest dla diabetyków.

Ze zdrowotnych właściwości najważniejszą cechą aronii jest możliwość zmniejszania stanów zapalnych drobnych naczyń krwionośnych. Owoce i sok, oraz przetwory z Aronii zapobiegają miażdżycy. Działają przeciwkrwotocznie i uspokajająco. Aronia zawiera dodatkowo katechinę, ma więc dobroczynny wpływ na układ trawienny i procesy przemiany materii. Ponadto, jest pomocna przy leczeniu nadciśnienia i miażdżycy, sprawdza się w profilaktyce zawałów, udarów mózgu, demencji, chorób Alzheimera, Parkinsona, cukrzycy, poprawia wzrok, obniża ryzyko zachorowania na raka i zwiększa odporność organizmu. Obniża ciśnienie tętnicze i dlatego powinna być stałym składnikiem diety osób zagrożonych zawałem i udarem. Udowodniono, że wyciąg z tego owocu zapobiega odkładaniu się cholesterolu w ściankach tętnic oraz chroni przed chorobami serca.

Dieta bogata produkty z aronii ma wpływ na zapewnienie dobrego widzenia nocnego i ostrości wzroku. Korzystny wpływ aronii stwierdzono przy stosowaniu w zapaleniu trzustki i owrzodzeniu żołądka. Składniki zawarte w owocach aronii mogą być skuteczne w przypadku zapalenia stawów, schorzeń alergicznych czy infekcji bakteryjnych i wirusowych, włączając grypę i przeziębienia. Spożywanie przetworów z aronii łagodzi skutki chemio- i radioterapii oraz szkodliwego promieniowania komputera. Świetnie nadaje się dla osób chcących prowadzić zdrowy tryb życia i dbających o linię, wpływa bardzo korzystnie na metabolizm, ułatwia przemianę materii i reguluje gospodarkę tłuszczową.



DLA URODY

Spożywanie tego owocu to same plusy: obecność antocyjanów opóźnia proces starzenia, usprawnia przemianę materii i poprawia gospodarkę tłuszczami, uodparnia skórę na szkodliwe działanie słonecznych promieni UV.

Dodatkowo duże ilości witamin C i E wpływają również przeciwstarzeniowo na cały organizm, w tym naszą skórę.

 Aronia zawiera mnóstwo antyoksydantów, które neutralizują szkodliwe działanie sprzyjających starzeniu wolnych rodników. Największą rolę w tym procesie przypisuje się antocyjanom, naturalnym barwnikom obecnym także w innych czerwono- fioletowych owocach i warzywach m. in. winogronach, czarnych porzeczkach, wiśniach, żurawinie czy bakłażanach. Aronia jest rekordzistką, jeśli chodzi o zawartość tego barwnika i jego zdolności antyoksydacyjne - w 100 g jest go mniej więcej 0,5 g. Atyocyjany zaliczające się do polifenoli, czyli dobroczynnych związków występujących w roślinach zazwyczaj w obecności cukrów. Poza działaniem odmładzającym przypisuje się im także korzystne działanie na układ krążenia.


Ciemne jagody, bogate w cenne antocyjany, docenili Finowie. Badali oni jagody bażyny (Empetrum nigrum), jeżyn czarnych porzeczek, wiśni, czarnego bzu oraz aronii. Badania zdolności antyoksydacyjnych owoców i zawartości w nich związków typu polifenoli pokazały, że liderem wśród nich jest aronia.
Porównanie zawartości polifenoli w ekstraktach z aronii, porzeczek i truskawek (wg badań fińskich, 1999r.).





Sok z aronii to naturalny eliksir młodości, który zapobiega powstaniu wolnych rodników, które uznawane są za główną przyczynę starzenia się organizmu. Badania laboratoryjne udowodniły, że owoce te wykazują najsilniejsze działanie przeciwutleniające, jakie kiedykolwiek zarejestrował człowiek.

Potwierdzono bardzo wysoką zawartość związków polifenolowych w owocach aronii, a ekstrakt z tych owoców wykazał też najsilniejszy efekt hamujący procesy miażdżycowe. Najsilniejszym antyoksydantem, ze wszystkich soków okazał się sok z aronii. Na czterech pierwszych pozycjach są soki i nektary z aronii i czarnych porzeczek - a więc owoców bogatych w antocyjany. Sok pomarańczowy, tak lubiany w Polsce, okazał się o połowę słabszym antyoksydantem niż sok z aronii. Spodziewaliśmy się, że będzie miał wyższą pojemność antyoksydacyjną ze względu na zawartość witaminy C. Wyniki nie potwierdziły prostej korelacji między pojemnością antyoksydacyjną a zawartością witaminy C, mimo że można było się tego spodziewać. O sokach owocowych myślimy głównie jako o źródle tej witaminy. Tymczasem pojemność antyoksydacyjna jest determinowana zawartością silniejszych antyoksydantów niż witamina C: np. antocyjanów i katechin.
Wykres przedstawia zdolności wymiatania wolnego rodnika DPPH przez soki owocowe, wg pomiarów Akademii Medycznej w Warszawie.




Owoce aronii zawdzięczają swe terapeutyczne właściwości bioflawonoidom i rutynie. Te właśnie składniki zapewniają całkiem dobrą kondycję naczyniom krwionośnym. To ważna informacja nie tylko dla osób ze skłonnością do żylaków, ale również dla osób, których skóra jest skłonna do zaczerwienień, z widoczną siatką naczynek. Największą ilość antyoksydantówrutyny (rutozyd), zawiera świeżo wyciśnięty sok

Niedocenianą zaletą aronii jest fakt, że jej owoce nie kumulują szkodliwych dla zdrowia pierwiastków – kadmu, ołowiu, arsenu czy cyny. A ponieważ roślina nie wymaga oprysków, to można z czystym sumieniem zapewnić, że jej jagody na pewno nie zawierają pestycydów. Zestaw związków obecnych w aronii działa odtruwająco, redukuje niektóre toksyny, z innymi tworzy nierozpuszczalne kompleksy usuwając je z organizmu. Picie soku z aronii przed wyjazdem na urlop pozwala dłużej przebywać na słońcuunikać oparzeń w pierwszych dniach.


Co prawda cierpki smak owocu, który zawdzięcza dużej zawartości garbników, sprawia, że aronia jedzona na surowo ma niewielu amatorów. Możemy więc zajadać ją prosto z krzaka w myśl zasady, że gorzki lek najlepiej leczy albo w bardziej przystępnej kubkom smakowym formie: w postaci syropu, soku, dżemu. Wspomniane już garbniki zapobiegają szybkiej fermentacji, dlatego przetwory z owoców długo pozostają zdatne do spożycia. W lodówce mogą przeleżakować czasem nawet do kilku tygodni. W owocach jest również dużo kwasów organicznych: jabłkowy, winowy, cytrynowy. Obecność kwasów nie jest bez znaczenia. Poprzez obniżenie pH hamują rozwój bakterii, a nam ułatwiają długie przechowywanie owoców



Źródła; http://www.arkadia-polania.pl, http://zdrowie.gazeta.pl, http://nomak.sklep.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz