Salon Kosmetyczny Visage & Glamour

Salon Kosmetyczny Visage & Glamour

wtorek, 9 września 2014

Lawenda i Domowa Sól Lawendowa Do Kąpieli




Bohaterką tygodnia będzie Lawenda! Poznajcie jej wspaniałe właściwości. A później przygotujcie domową sól lawendową do kąpieli. Strefę relaksu uzupełnią pozostałe przepisy, bowiem w najbliższych dniach otrzymacie od nas przepis na lawendowy peeling cukrowy oraz musujące kule do kąpieli!!! :)


 Ogólne właściwości, wykorzystanie
Rzymianie używali jej w swoich łaźniach, dlatego też jej nazwa pochodzi od łacińskiego czasownika lavare, co oznacza myć się. Roślina ta posiada bardzo silne właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Kwiaty lawendy zawierają olejki eteryczne, złożone z kwasów organicznych, kumaryny, garbników i antocyjanów. Zapach lawendy odpręża i relaksuje, ale jednocześnie lawenda ma ściśle lecznicze działanie. Dzięki działaniu uspokajającemu aromaty lawendowe są zalecane w przypadku leczenia nerwic a także kojąco wpływa na nasz umysł, zwalczając bóle i zawroty głowy.

Osiemdziesiąt procent światowej produkcji lawendy znajduje się w Prowansji, gdzie przywieziono ją w średniowieczu z Persji i Wysp Kanaryjskich. Dzięki bliskości Morza Śródziemnego, klimat Prowansji jest łagodny, z gorącym i suchym latem oraz krótką i łagodną zimą. W tych warunkach produkują w kwiatach i liściach intensywnie pachnący olejek eteryczny: olejek lawendowy, który pomaga rozładować wewnętrzne napięcia oraz osiągnąć wewnętrzny spokój i równowagę.

Najpopularniejszą odmianą jest lawenda lekarska, nazywana również wąskolistną. Rośnie nie tylko we Francji, ale też w Anglii i na chorwackiej wyspie Hvar. Ta ostatnia, czyli lavendula croatia to najszlachetniejsza odmiana w Europie.

Olejek lawendowy do niedawna wykorzystywany był głównie w aromaterapii gdzie jest używany jako środek przeciwdepresyjny, uspokajający, równoważący układ nerwowy, a także zapobiegawczo przeciw przeziębieniom i grypie. Ponadto uważa się, że lawenda jest skutecznym środkiem do obniżania ciśnienia krwi. Kilka kropli olejku eterycznego dodanych do kąpieli w wannie pomaga się zrelaksować.

Wreszcie kosmetolodzy odkryli jest upiększające właściwości i tak powstała cała masa kosmetyków z dodatkiem lawendy. Znajduje się ona w orzeźwiających, kojących i antybakteryjnych balsamach do ciała, czy też w preparatach do pielęgnacji stóp. Lawenda w kosmetykach odświeża, tonizuje i relaksuje.

Kosmetyki pielęgnacyjne o zapachu kwitnących pól lawendy w Prowansji działają na skórę łagodząco, polecane są jako terapia uspokajająca i relaksująca po stresującym dniu.

Aromaterapia połączona z masażem przy użyciu olejku lawendowego okazała się skuteczna w łagodzeniu dolegliwości bólowych przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, bowiem olejek jako składnik mazideł i balsamów działa rozgrzewająco i miejscowo znieczulająco.

Antybiotyczne działanie olejku lawendowego wykorzystuje się dodając go do preparatów dermatologicznych i kosmetycznych stosowanych w przy trądziku, infekcjach grzybiczych, opryszczce wirusowej, stanach zapalnych skóry, podrażnieniach, egzemie, oparzeniach, nadmiernej potliwości i potówkach. Lawendowe kremy do stóp oraz sole do kąpieli mają działanie antybakteryjne i relaksujące.

Na jakość olejku lawendowego wpływ ma nie tylko gatunek rośliny, ale także sposób jej produkcji. By zachować jak najwyższą jakość farmerzy w Prowansji przy uprawie lawendy nie używają pestycydów.


  

PRZEPIS NA DOMOWĄ SÓL LAWENDOWĄ DO KĄPIELI

Taka sól działa antybakteryjnie, odprężająco i relaksująco, pielęgnacyjnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Idealnie nadaje się do kąpieli stóp lub do kąpieli na „dobry sen” i wyciszenie po stresującym dniu.

Do wykonania takiej soli będziemy potrzebować:

-0,5 kg soli morskiej gruboziarnistej (bardzo grube kryształki)
-0,5 łyżki oliwy z oliwek/oleju arganowego/oleju migdałowego (do wyboru)
-1 łyżeczka olejku eterycznego z lawendy
-Odrobina (2-3 łyżki) delikatnego żelu do kąpieli/ mydła (np. Biały Jeleń) – najlepiej bezzapachowego
-1-2 łyżki suszonych kwiatów lawendy
-2 pojemniki + mieszadełko/drewniana łyżeczka

W jednym pojemniku mieszamy energicznie płynne składniki, do uzyskania jednolitej gęstej masy. W drugim pojemniku przygotowujemy lawendę i sól, mieszamy je ze sobą. Dodajemy do nich płynne składniki, odstawiamy na kilkanaście minut. Sól z dodatkami wysypujemy na blaszkę/tackę/deskę, na której wcześniej rozkładamy papier/pergamin/ręcznik papierowy. Zostawiamy do wyschnięcia na cały dzień lub dwa. Po tym czasie, do soli dodajemy ponownie kilka suszonych kwiatów lawendy oraz 3-4 kłoski suszonej lawendy– dla dekoracji. Tak przygotowaną sól wkładamy do słoiczka, który można ładnie udekorować gałązkami suszonej lawendy, wstążką lub rafią.

Przyjemnej prowansalskiej kąpieli!!!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz