Salon Kosmetyczny Visage & Glamour

Salon Kosmetyczny Visage & Glamour

sobota, 11 października 2014

Miód dla Urody





Miód w kosmetyce ma wielkie znaczenie. Już w starożytności stosowały go Poppea, żona cesarza Nerona, jako maseczki z miodem, czy Kleopatra, królowa Egiptu, która kąpała się w miodzie i oślim mleku.
Dziś także cenimy miód w kosmetyce. Dzięki jego licznym właściwościom nasza skóra jest odżywiona i nawilżona. Miód zawiera cukry proste (glukozę i fruktozę), białka, enzymy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, witaminy i barwniki, spore ilości wapnia, fosforu, żelaza, magnezu oraz wanad, molibden, nikiel, fluor, bor, kobalt, bar, pallad, wolfram, glin, cynk, cynę i inne mikroelementy. 

Miód zawiera  również witaminy: główne rozpuszczalne w wodzie z grupy B, w tym  B1, B2, B5,B6, kwas foliowy, kwas nikotynowy, a także witamina C, w niektórych miodach stwierdza się obecność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - A, D, K.
Dzięki cukrom prostym zawartym w miodzie, nie tylko oczyszcza organizm z toksyn i pomaga pozbyć się fałdków na brzuchu, ale i walczy z cellulitem. Przede wszystkim miód w kosmetyce jest wskazany dla osób z cerą zmęczoną, suchą, spierzchniętą czy popękaną. Miód to wspaniały balsam nawilżający, łagodzący podrażnienia i przyspieszający gojenie się naskórka.
Miód odżywia skórę, wygładza ją i regeneruje. Pobudza także metabolizm skóry, co sprawia, że jest ona lepiej ukrwiona. Dzięki niemu tworzy się na powierzchni skóry płaszcz hydrofilowy, który sprawia, że skóra jest dłużej nawilżona i naskórek nie wysycha tak szybko.



Bardzo często miód stosowany jest także na skórę z problemami trądzikowymi, ponieważ ze względu na swoje działanie antyseptyczne oraz zdolność szybkiego przenikania przez skórę pomaga on nam walczyć z uciążliwymi problemami skóry. Właściwości antybiotyczne powodują, że miód jest również składnikiem leków pomagających w leczeniu różnych chorób skóry. Hamuje rozwój bakterii i wirusów. Ostatnio potwierdzono naukowo iż miód działa na nas antybiotycznie. Powstrzymuje rozwój bakterii, grzybów, wirusów oraz pierwotniaków.



MIÓD W KOSMETYCE

Miód zastosowany w kosmetykach ma korzystny wpływ na kondycję skóry. Jednak nie trzeba szukać go wyłącznie w kosmetykach. Naturalny miód korzystnie działa na twoją cerę także wtedy, gdy go spożywasz. Możesz go również bezpośrednio wykorzystać w pielęgnacji skóry. 

Zastosowanie miodu w kosmetyce ma znaczący wpływ na naszą urodę. Kosmetyki oparte na bazie miodu pomagają poprawić stan naszej skóry, twarzy i włosów, posiadają także bardzo przyjemny zapach i konsystencję.

Z punktu widzenia kosmetologii ważniejszymi składnikami obecnymi w miodzie są cukry, które umożliwiają uzyskanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. W jego składzie obecne są również przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia się skóry. Przykładowo, cennym składnikiem miodu jest witamina C oraz katalazy, które mają właściwości przeciwzapalne. Ponadto miód zawiera składniki przyspieszające regenerację skóry, tj. ryboflawinę i niacynę. Dokładne proporcje składników znajdujących się w miodzie są zależne od typu kwiatu.  

Miód działa przeciwzapalnie i regeneruje naskórek. Ma on także właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Dzięki zdolności szybkiego przenikania przez skórę zaopatruje on tkanki w glukozę oraz inne substancje biologicznie czynne. To właśnie ta właściwość miodu jest wykorzystywana w kosmetykach. Pobudza on metabolizm skóry, poprawia jej ukrwienie, polepsza właściwości hydratacyjne. Miód wygładza skórę, rozjaśnia ją, wpływa na nią odżywczo i regenerująco. Ponadto łagodzi podrażnienia, hamuje rogowacenie skóry, zapobiega powstawaniu wyprysków i przebarwień. 
Pomaga też w odnowie ochronnego, lipidowo-kwasowego płaszcza skóry. Po zastosowaniu preparatów z zawartością miodu i mleka skóra staje się rozjaśniona, zdrowa i gładka.

Przeciwutleniacze zawarte w miodzie chronią komórki przed uszkodzeniami. Miód doskonale utrzymuje w skórze wilgoć. Wykonana z niego maseczka korzystnie wpłynie na nawilżenie cery, likwiduje łuszczenie się skóry i wygładza ją. Działa również przeciwzmarszczkowo, wzmaga produkcję kolagenu i elastyny.



Maseczka miodowa do skóry trądzikowej:

- 3 łyżki miodu (najlepiej gryczany)
- 1/2 łyżeczki cynamonu

Składniki mieszamy, nakładamy na twarz na  około 20-30 minut i zmywamy letnią wodą. Antybakteryjne właściwości miodu i cynamonu odpowiednio działają na problemy skóry trądzikowej, jednak pamiętaj, że cynamon może podrażniać delikatną skórę, więc jeżeli masz cerę skłonną do alergii, wrażliwą, wystarczy jeżeli nałożysz na twarz sam miód, najlepiej ten o wysokim stopniu antybiotyczności: gryczany, lipowy, spadziowy, lub ewentualnie miód manuka (antybiotyczność pierwszych trzech plasuje się w 5-cio stopniowej skali na 5, manuki na około 3)



Maseczka miodowa do skóry delikatnej i wrażliwej:

- 2-3 łyżki miodu
- 1 łyżka żelu aloesowego (np. Gorvita, Equilibra - do kupienia w aptekach i sklepach zielarskich

 Składniki mieszamy, nakładamy na twarz na 10 minut i zmywamy letnią przegotowaną wodą. Taka maseczka ukoi podrażnioną skórę, działa wspaniale również na poparzenia słoneczne - miód i aloes goją skórę zbytnio wyeksponowaną na słońce. Jednak aloes również może uczulać, więc dodaj go tylko pod warunkiem, że nie masz uczulenia na tą roślinę.


Maseczka do suchej, mieszanej skóry: 

2 łyżki oleju kokosowego (można zastąpić masłem shea) + 1 łyżka miodu  + 1 kropla olejku lawendowego + 1 kropla olejku z drzewa herbacianego. Składniki mieszamy, nakładamy na twarz na około 15 minut po czym zmywamy




PIĘKNE CIAŁO

Miód ma działanie keratolityczne, czyli złuszczające, oczyszczające, a także odżywia, napina i ujędrnia skórę, możemy go stosować jako peeling lub maseczkę. Miód nie tylko oczyszcza naskórek z obumarłych komórek jak peeling enzymatyczny, ale również zamyka i oczyszcza jednocześnie pory.
Możemy również dodać do miodu inne produkty tworząc tym sposobem świetne peelingi do ciała. Dodając do miodu otrąb lub płatków owsianych otrzymamy delikatny i naturalny peeling.
Możemy również dodać do niego mieloną kawę i cynamon - świetny antycellulitowy peeling, pobudza ukrwienie, wspaniale pachnie!!
Dodając dodatkowo cukier o grubych kryształkach uzyskamy dodatkowy efekt nawilżenia i złuszczenia w domowym peelingu.


Miodowy peeling do ciała
Składniki:
- ¼ szklanki migdałów lub orzechów włoskich
- 2 łyżki płatków owsianych
- 2 łyżki miodu
- 10 kropli dowolnego olejku o świeżym zapachu
- oliwa
Przygotowanie:
Orzechy (lub migdały) oraz płatki owsiane dokładnie rozdrobnij mikserem i wymieszaj z miodem. Dodaj oliwy oraz olejek, by peeling miał gęstą konsystencje. Zamieszaj. Przygotowanym peelingiem delikatnie wymasuj skórę oraz dokładnie spłucz. (http://www.miodywkosmetyce.pl/)




Drugim szybszym sposobem jest wykonanie peelingu z 3 składników, wówczas potrzebujemy:
- 2 szklanki brązowego lub trzcinowego cukru
- ½ szklanki oliwy lub oleju
- ¼ szklanki miodu
Składniki należy wymieszać bezpośrednio przed wykonaniem peelingu za pomocą drewnianej łopatki/łyżeczki, nałożyć na ciało, wykonać masaż ciała (zawsze kierujemy się od dołu do góry wykonując koliste ruchy) i spłukać.


Warto również pokusić się o wykonanie mydełka miodowego z propolisem. 

 Potrzebujemy:

300g oliwy z oliwek
300g oleju palmowego
100g oleju kokosowego
60g oleju z pestek winogron
60g oleju słonecznikowego
280g mleczka kokosowego
103g NaOH
3-4 łyżeczki miodu gryczanego
kilka kropli nalewki z propolisu

Składniki lekko podgrzewamy, miód i propolis dodajemy na końcu, aby jak najkrócej były poddane działaniu temperatury (aby nie stracić cennych właściwości). Gotową masę przekładamy do wysmarowanych olejem foremek i odstawiamy do zastygnięcia na co najmniej pół godziny. Po tym czasie wyjmujemy ostrożnie mydło z foremek. Przekładamy na drewnianą deseczkę i odstawiamy do dalszego schnięcia. Podane proporcje są odpowiednie do wykorzystania formy silikonowej do wypieku keksu lub chleba. Otrzymacie wówczas 11 porcji mydła po +- 100 g.
(inspiracja: naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com)

Jak wykonać nalewkę z propolisu? Przepis otrzymałam od przemiłej Pani ze Szczodrowa – pasieki, z której kupujemy najpyszniejsze, prawdziwe (!!!) miody i bardzo polecamy zakup tych miodów przy okazji. Mieszkańcy Trójmiasta mogą je nabyć co czwartek na Bazarze Natury w Hali Olivia. Więcej na Stronie FB

Potrzebujemy:

- 100 g kitu pszczelego (do kupienia u Pani ze Szczodrowa, propolis nie jest granulowany, ani przetworzony, naturalny)
- 0,5 l spirytusu (max 70%) lub mocnej wódki
Oba składniki przelewamy do ciemnej butelki, odstawiamy na 2 tygodnie. Stosujemy z umiarem! Najlepiej zacząć od 1-2 kropli do letniej herbaty.



MIÓD KOI SKÓRĘ UST

Najlepszym sposobem na wygładzenie spierzchniętych warg jest maseczka z miodu, pozostawiona na kilka minut na ustach (oczywiście pod warunkiem, że wcześniej jej nie zjemy ;) ). Jednak do miodu można dodać odrobinę cukru i taką mieszanką bardzo delikatnie masować usta. Taki delikatny peeling nie podrażni i nawilży nasze usta.
Wystarczy zmieszać miód, cukier i oliwę w równych proporcjach, a otrzymaną pastę nałożyć na skórę ust i wykonać delikatny masaż. Taki peeling to 2 w 1 - maska-peeling. Po wykonaniu masażu można papkę zostawić na ustach dla dodatkowego nawilżenia na około 5 minut i zmyć. Po takim zabiegu usta będą miały ładny kolor, będą również gładkie i nawilżone
 Do tego peelingu warto dodać olejek arganowy lub migdałowy, masło shea lub olej lniany w celu dodatkowego nawilżenia, natłuszczenia i odżywienia ust. Można również do łyżki cukru i miodu dodać olejek jojoba oraz łyżeczkę oleju kokosowego.
Warto również zaopatrzyć się w balsam lub masełko do ust, które zawierają w składzie miód. Można również taki balsam wykonać samemu:

Balsam do ust Kokosowo – Miodowy:
3 łyżki oleju kokosowego
3 łyżki miodu
1 łyżka wosku pszczelego (do kupienia w sklepach internetowych typu ‘zrób sobie krem’)

Połączyć składniki w małym garnuszku i na wolnym ogniu delikatnie podgrzewać mieszając przez około 5-7 minut. Zdjąć z ognia, przelać do małego pojemniczka po balsamie do ust (lub innego zakręcanego słoiczka), poczekać aż wystygnie, a masa zastygnie. Zakręcić pojemnik i używać do woli




MIÓD NA ALERGIE

Szczególne znaczenie dla skóry oraz włosów ma propolis, czyli kit pszczeli, który regeneruje uszkodzony naskórek, zapobiega przetłuszczaniu się skóry i działa przeciwtrądzikowo.
Warto dodać, że miód ma silne właściwości uczulające, dlatego alergicy powinni uważać, wykonać próbę uczuleniową. Z drugiej strony miód wykorzystuje się do leczenia wielu alergii, więc nie każdy alergik powinien obawiać się miodu i propolisu.

O innych produktach pszczelich, takich jak pyłek czy pierzga lub mleczko pszczele możecie przeczytać w poprzednim poście o miodach KLIK! 








źródła:

http://www.miodywkosmetyce.pl/, http://www.doz.pl/, http://www.styl.pl, http://poradyherrbaty.blogspot.com, www.ekosmetolog.com.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz